Składniki odżywcze i tlen są dostarczane do całego organizmu razem z krwią – dzięki temu, że krąży ona po całym ciele, wszystkie komórki mogą być właściwie odżywiane. Jeżeli obieg krwi zostaje zahamowany lub mocno ograniczony, szybko pojawiają się groźne konsekwencje.
Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
Krew dopływa do całego ciała tętnicami. Jeśli dojdzie do ich zamknięcia, część ciała nie będzie w stanie odbierać odpowiedniej ilości niezbędnych do życia składników. Gdy tętnice się zwężają, dojść może do choroby naczyniowej nazywanej przewlekłym niedokrwieniem kończyn.
Choroba powstaje zazwyczaj jako konsekwencja miażdżycy i spotyka przede wszystkim osoby starsze. Niemniej, ryzyko zachorowanie na przewlekłe niedokrwienie kończyn zwiększa znacząco palenie papierosów, cukrzyca, zaburzenia lipidowe oraz niewydolność nerek. Nieleczona choroba może prowadzić do krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych, często kończącego się amputacją.
Leczenie tej choroby naczyniowej polega na przywracaniu dopływu krwi. Stosuje się techniki wewnątrznaczyniowe oraz chirurgiczne. Czasem implementowane są także by-passy.
Tętniak aorty brzusznej
Jednym z najważniejszych elementów układu krążenia jest aorta, od której zależy prawidłowy transport krwi do całego ciała. Wszelkie choroby naczyniowe mogą być groźne dla życia, ale uszkodzenie tej głównej tętnicy jest szczególnie niebezpieczne. Niestety u osób dojrzałych dochodzi z czasem do powstawania tętniaka w rejonie brzucha. Rozwijający się tętniak powinien być leczony – jeżeli pęknie, doprowadzi do krwotoku w jamie brzusznej i rychłej śmierci. U mężczyzn leczenie jest konieczne, gdy tętniak ma średnicę większą niż 55 mm a u kobiet 52 mm.
W jaki sposób medycyna radzi sobie z tętniakiem aorty brzusznej? Małoinwazyjna metoda polega na umieszczeniu stentgraftu w tętniaku poprzez nacięcia w pachwinach – jest to tzw. metoda śródnaczyniowa. Innym sposobem jest operacja rozcięcia brzucha i wszczepienia protezy do wnętrza tętniaka.
Pacjenci preferują metodę śródnaczyniową, gdyż umożliwia ona szybszą rekonwalescencję, a ingerencja w ciało pacjenta jest mniejsza. Sam zabieg trwa natomiast maksymalnie trzy godziny. Zaimplementowany stengraft pozostaje w tętniaku na stałe.
Ostre niedokrwienie kończyn
Jeżeli napływ krwi do kończyn zostaje gwałtownie zatrzymany, mamy do czynienia z ostrym niedokrwieniem kończyn. Tego rodzaju choroba naczyniowa może być spowodowana różnymi czynnikami:
- uszkodzeniem tętnicy
- zakrzepicą tętniczą
- zatorem tętniczym
Przebieg ostrego niedokrwienia kończyn jest ściśle związany ze stopniem zamknięcia tętnicy. Jeżeli trwa ono krótko, skutki choroby zwykle daje się odwrócić, a kończyna pacjenta zostaje uratowana. Aby było to możliwe, operacja powinna być wykonana maksymalnie 12 godzin od momentu zauważanie pierwszych objawów.
Niestety choroby naczyniowe tego rodzaju często kończą się amputacjami oraz śmiercią pacjenta. Gdy niedokrwienie trwa dłużej niż 24 godziny, skutki są najczęściej nieodwracalne i konieczne jest usunięcie kończyny, by ratować życie pacjenta.
Be First to Comment