Press "Enter" to skip to content

Czy dodatkowe skurcze serca są niebezpieczne?

Mięsień sercowy to niezwykła pompa ludzkiego organizmu, która w stanie fizjologicznym pracuje nieprzerwanie, ulegając na przemian fazom skurczu i rozkurczu. Za rytmiczny cykl pracy serca odpowiadają impulsy elektryczne generowane przez węzeł zatokowy, tj. nadrzędny element układu komórek rozrusznikowych, umiejscowiony w prawym przedsionku. Bywa, że w uporządkowany rytm wkrada się „fałszywa nuta”, czyli skurcz wywołany impulsem pochodzącym spoza węzła zatokowego. To tak zwane dodatkowe skurcze serca. Jak objawia się ten rodzaj arytmii i czy jest się czego obawiać?

Dodatkowe skurcze serca – objawy

Jeśli skurcze są pojedyncze i niezbyt nasilone, możesz w ogóle ich nie zauważyć. Nawet jeśli Twoje serce regularnie ulega niefizjologicznym pobudzeniom, możesz nigdy się o tym nie dowiedzieć. O ile nie cierpisz na chorobę kardiologiczną, temat tego wpisu pozostanie dla Ciebie ciekawostką medyczną. Jednak w niektórych przypadkach dodatkowe skurcze serca mogą ujawnić się pod postacią:

  • kołatania serca
  • silnych uderzeń serca
  • uczucia zaprzestania pacy serca
  • uczucia przerywanej lub niemiarowej pracy serca
  • kłującego bólu w klatce piersiowej
  • uczucia niepokoju
  • uczucia „połykania” serca

Przy znacznej częstotliwości skurczów dodatkowych serce tłoczy mniejszą ilość krwi, co powoduje osłabienie i zawroty głowy, a nawet może doprowadzić do omdlenia.

Czy skurcze dodatkowe to oznaka choroby?

Dobra wiadomość jest taka, że dodatkowe skurcze typu nadkomorowego lub komorowego nie muszą zwiastować ciężkiego stanu kardiologicznego. Zaburzenia rytmu serca mogą pojawiać się nawet o zupełnie zdrowych osób. Liczba nieprawidłowych uderzeń może dochodzić do 200 na dobę, a u seniorów – nawet do 1000. Dolegliwość może mieć charakter epizodyczny, dlatego przy wystąpieniu objawów warto „na świeżo” ocenić sytuację.

Dodatkowe skurcze serca mogą pojawić się wskutek stosowania używek, silnych emocji, rozregulowania hormonalnych czy niedoboru elektrolitów. Ten typ arytmii często towarzyszy również nerwicy.

Po wykluczeniu przyczyn niekardiologicznych, wykonuje się typową diagnostykę zaburzeń rytmu serca, tj. badanie osłuchowe, EKG spoczynkowe oraz EKG Holtera. Jeśli badania nie dają jednoznacznych rezultatów, pacjent może zostać skierowany na ECHO serca, EKG wysiłkowe oraz koronarografię.

Dlaczego nie należy lekceważyć skurczów dodatkowych?

W zaawansowanych przypadkach dodatkowe skurcze serca manifestują poważne schorzenia kardiologiczne. Po stwierdzeniu np. niewydolności serca lub wieńcówki,  zaburzenia rytmu traktuje się jak objaw i prowadzi leczenie pod kątem choroby głównej.

Czasami potencjalnie niegroźne skurcze dodatkowe mogą przerodzić się w zaburzenie zagrażające życiu tj. migotanie przedsionków lub częstoskurcz komorowy. Aby zapobiec rozwojowi choroby stosuje się leczenie farmakologiczne lub wszczepia się pacjentowi kardiowertery-defibrylatory.

Jeśli skurcze dodatkowe serca  pojawiają się rzadko i nie utrudniają życia pacjentowi, a przy tym nie stwierdzono przyczyny patologii, wówczas zwykle nie podejmuje się leczenia.

[Głosów:55    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *