Press "Enter" to skip to content

Czym objawia się wysokie ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze to powszechne schorzenie układu krwionośnego. Coraz częściej występuje nie tylko u osób w podeszłym wieku, ale również u ludzi młodych. Wysokie ciśnienie krwi może być bardzo niebezpieczne – znacząco zwiększa ryzyko zawału serca lub wylewu, a właśnie problemy z układem sercowo-naczyniowym są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i całej Europie.

Aby mieć pewność, że ciśnienie jest w normie, należy je regularnie badać. Nie jest to trudne. W sprzedaży łatwo dostępne są aparaty do mierzenia ciśnienia w domu. Takie urządzenia znajdują się również w aptekach, gdzie pomiar można wykonać za darmo. O badanie ciśnienia można także zapytać lekarza podczas standardowej wizyty.

Wykrycie wysokiego ciśnienia krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80. Co oznaczają te wartości? Pierwsza liczba opisuje ciśnienie skurczowe, a druga rozkurczowe. W przypadku pierwszej norma jest przekroczona, gdy ciśnienie wyniesie 140, natomiast za zbyt wysoką wartość ciśnienia rozkurczowego uznaje się 90.

Po wykryciu nadciśnienia tętniczego należy udać się do lekarza. Szkodliwym mitem jest to, że tylko wysokie ciśnienie rozkurczowe może być niebezpieczne. Przekroczenie obu wartości ciśnienia świadczy o poważnym zagrożeniu dla zdrowia pacjenta. Szczególnie niebezpieczne są natomiast gwałtowne zmiany ciśnienia. Jeżeli bardzo niskie wartości szybko przechodzą w wyraźne nadciśnienie, ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu jest szczególnie wysokie.

Badanie ciśnienia jest bardzo ważne, gdyż trudno rozpoznać to schorzenie w inny sposób. Zbyt wysokiemu ciśnieniu krwi towarzyszą objawy, które mogą oznaczać wiele innych dolegliwości lub być np. efektem przemęczenia. Ciśnienie krwi powoduje m.in. nadmierną potliwość, zwroty głowy, zaczerwienienia na twarzy, osłabienie, pobudliwość, a także problemy z koncentracją. Do częstych objawów należą też bezsenność oraz pogorszenie widzenia i częste pojawianie się tzw. mroczków przed oczami.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia krwi należą:

  • niezdrowia dieta
  • siedzący tryb życia
  • częste spożywanie alkoholu
  • przewlekły stres
  • palenie papierosów

Warto jednak pamiętać, że nadciśnienie tętnicze w większości przypadków nie ma jednej, ściśle określonej przyczyny. Znaczenie mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Te same zachowania u jednych pacjentów szybko doprowadzą do zbyt wysokiego ciśnienia krwi, a u innych pozostaną bez wpływu na wartości ciśnienia.

Ponadto, u około 10% pacjentów nadciśnienie powstaje jako choroba wtórna po przebytym udarze mózgu, cukrzycowej chorobie nerek, zwężeniu tętnicy nerkowej, chorobie nadnerczy, nadczynności tarczycy, rozroście gruczołu krokowego i jako konsekwencja wielu innych chorób.

Po zauważeniu wysokiego ciśnienia krwi, warto zacząć walczyć z tym schorzeniem za pomocą regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diety. Zalecamy ćwiczenia aerobowe, spacery, gimnastykę, bieganie lub nordic walking (chodzenie z kijkami). Walka z nadciśnieniem tętniczym w kuchni oznacza natomiast radykalne ograniczenie soli i niezdrowych tłuszczów. Takie kroki podjęte wcześnie pozwalają na uniknięcie farmakoterapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *