Zastanawiasz się, czy z Twoim mięśniem sercowym wszystko w porządku? Odczuwasz ból w klatce piersiowej i zastanawiasz się, gdzie boli serce? Otóż nie ma czegoś takiego jak dosłowny ból serca, natomiast stan przedzawałowy czy choroba wieńcowa mogą powodować uczucie silnego dyskomfortu w postaci ucisku w klatce piersiowej oraz innych nieprzyjemnych objawów. Taki stan może oznaczać, że masz do czynienia z:
- zapaleniem mięśnia sercowego
- chorobą wieńcową
- zawałem serca
- zaburzeniami rytmu serca
- innymi chorobami niezwiązanymi bezpośrednio z sercem, np. chorobami przełyku lub płuc
Zdarza się, że ból w klatce piersiowej jest także wynikiem zaburzeń nerwicowych.
Gdzie boli serce przy zawale?
Jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej niebezpiecznych chorób jest zawał mięśnia sercowego. Gdzie boli serce w takim przypadku? Najczęściej chory odczuwa silny ucisk w klatce piersiowej na dużym obszarze – większym niż pięść przyłożona do mostka. Ból ten może promieniować do lewego ramienia, nadbrzusza oraz żuchwy. W przypadku zawału ból trwa z reguły dłużej niż 20 minut i ma charakter narastający. Jest to silny ból, określany przez chorych jako dławienie, gniecenie oraz ucisk (czasem porównuje się go do ucisku w klatce towarzyszącego podnoszeniu bardzo ciężkich przedmiotów). Rzadziej zdarza się, że ból jest kłujący.
Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zadzwoń na 999 albo 112 i opisz swój stan. Szybka pomoc jest kluczowa – w przypadku ataku serca najważniejsze są pierwsze 24 godziny.
Jeśli natomiast odczuwasz opisane wyżej objawy, ale ból trwał krócej niż pięć minut i ustąpił po odpoczynku, możesz mieć do czynienia ze stanem przedzawałowym. W takim wypadku należy szybko wybrać się do lekarza.
Choroba wieńcowa i ból serca
Podobne objawy do zawału serca ma choroba wieńcowa. Gdzie boli serce w tym przypadku? Tak jak przy zawale, chory odczuwa ucisk, dławienie lub gniecenie w okolicach mostka, zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku lub w przypadku silnego stresu. W odróżnieniu od zawału, ból w chorobie wieńcowej ustępuje, gdy pacjent odpocznie albo zażyje nitroglicerynę (podjęzykowo). Ból serca w przypadku choroby wieńcowej z reguły ustępuje po kilku minutach.
Choroba wieńcowa polega na zwężeniu światła tętnic wieńcowych, najczęściej w wyniku zmian miażdżycowych. W efekcie krew nie jest doprowadzana w odpowiedni sposób, a chory zaczyna odczuwać tzw. dławicę piersiową. Oczywiście odczuwanie jej objawów również wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.
Nerwicowe bóle serca
Lekarze mówią czasem również o tzw. nerwicy serca, czyli krótkich napadach kłującego bólu po lewej stronie klatki piersiowej, który staje się silniejszy w trakcie brania głębokiego oddechu. Ból ten może również narastać lub rosnąć zależnie od przyjętej pozycji ciała. Bólowi serca w nerwicy towarzyszy także krótkotrwale kołatanie serca. Na szczęście tego rodzaju dolegliwość nie oznacza zagrożenia życia ani złego stanu samego mięśnia sercowego. Osoby odczuwające takie objawy zwykle skarżą się również na bóle głowy i nadbrzusza oraz zaburzenia nastroju. Konieczne więc może okazać się leczenie zaburzeń nerwicowych, a nie serca.
Be First to Comment