Żeby zilustrować zawał serca, najprościej wstawić zdjęcie mężczyzny w średnim wieku, który przyciska zaciśniętą pięść do klatki piersiowej. Na jego twarzy widnieje wyraźny grymas bólu, a nogi odmawiają mu posłuszeństwa. Atrybuty poszkodowanego wskazują na miejsce pracy – świadczą o tym m.in. biurko zasłane dokumentami, włączony komputer i biznesowy garnitur. Nie daj się jednak zwieść stereotypom – zawał może spotkać każdego, nie wyłączając kobiet i młodych ludzi przed trzydziestką. I owszem, stresująca praca ma negatywny wpływ na serce, jednak nie mniejsze znaczenie mają zła dieta, brak ruchu, nałogi, predyspozycje genetyczne, itp. Podsumowując – każdy może nosić w sobie „tykającą bombę”, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak rozpoznać zawał.
Podstawowe objawy zawału – nie tylko ból zamostkowy
Zawał może manifestować się dość charakterystyczny sposób. Głównym symptomem jest wówczas silny ból, zaczynający się w okolicy mostka i promieniujący do rąk, szyi, żuchwy, nadbrzusza lub pleców. Poszkodowany może opisywać go jako rozpieranie w klatce piersiowej, kłucie, pieczenie.
Otoczenie chorego może zauważyć również inne objawy zawału, tj. trudności ze złapaniem oddechu, nienaturalną bladość twarzy, zasinienie ust oraz wzmożone pocenie. Równolegle z bólem pojawia się wyczerpanie fizyczne, toteż poszkodowany nie może ustać na nogach –z tego powodu klęka, siada, kładzie się itp. Klasycznym zwiastunem zawału serca jest również nasilony lęk przed śmiercią.
Nietypowe oznaki zawału serca
Jak rozpoznać zawał mimo braku specyficznych objawów? Zdarza się, że ból zlokalizowany jest nie za mostkiem, ale pod żebrami lub z tyłu, między łopatkami. W dodatku ból u kobiet nie jest tak nasilony jak u mężczyzn i łatwo przypisać mu inną przyczynę. Zawał serca może „ukryć się” pod dolegliwościami gastrycznymi, tj. biegunką, nudnościami i wymiotami. Z kolei ból mięśni i „zimne poty” bardziej wskazują na początki grypy, niż objawy zawału serca.
Osoby, które nie są pod opieką kardiologa, mogą zinterpretować pieczenie za mostkiem jako poranną zgagę, a dziwne zmęczenie odebrać jako charakterystyczne dla pory roku lub przepracowania. Jeśli dolegliwości nie są nasilone, chory może nawet nie podejrzewać, że w jego organizmie zachodzą drastyczne zmiany stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia.
Sposób postępowania przy zawale serca
Już wiesz, jak rozpoznać zawał. Ale czy potrafisz reagować stosownie do okoliczności? Twoim podstawowym obowiązkiem jest wezwanie pogotowia (112, 999). Opieka nad poszkodowanym sprowadza się do ułatwienia oddychania, dlatego możesz rozpiąć mu koszulę, rozluźnić krawat (u kobiet – rozpiąć biustonosz), zdjąć pasek. Następnie trzeba pomóc choremu przyjąć pozycję półleżącą – to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie obciąża serca. W razie utraty przytomności połóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, tj. na boku. Aż do przyjazdu karetki musisz monitorować stan Twojego podopiecznego, a jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia lub oddychania, natychmiast podejmij akcję resuscytacyjną.
Be First to Comment