Press "Enter" to skip to content

Jakie są objawy zawału serca u kobiet?

W ostatnich latach spadła liczba zgonów w wyniku zawału serca u kobiet, jednak inne statystyki mówią o tym, że sama liczba ataków mięśnia sercowego wzrasta u płci żeńskiej. Ponadto rokowania w przypadku zawału u kobiet wciąż są dużo gorsze niż u mężczyzn. Wynika to głównie z faktu, że u kobiet zawały zdarzają się najczęściej w bardziej zaawansowanym wieku niż u mężczyzn. Panie mogą korzystać z ochronnej funkcji estrogenu, wpływającego pozytywnie na kondycję naczyń krwionośnych, ale poziom tego hormonu spada w podeszłym wieku.

Nietypowe objawy zawału serca u kobiet

Kolejnym powodem, dla którego panie po zawale rzadziej wracają do zdrowia jest późne wykrycie ataku. Wszystkie poradniki dotyczące objawów zawału serca mówią o silnym, rozpierającym lub uciskającym bólu w klatce piersiowej. Takie objawy pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jednak u panów tego rodzaju ból występuje niemal w każdym przypadku. U pań natomiast częściej pojawiają się objawy nieswoiste.

Objawy zawału serca u kobiet to częściej duszności i silne zmęczenie. Może pojawić się ogólna tendencja do szybkiej utraty sił. Niejednokrotnie panie odczuwają także zawroty głowy, bóle brzucha oraz cierpią z powodów gastrycznych. Czasem zawał serca daje także objawy grypopodobne.

U pań zawał serca bywa mylony z innymi dolegliwościami, m.in. atakami paniki. Przy zawale bowiem pojawić może się kołatanie serca i poczucie silnego lęku.

Inne objawy zawału serca u kobiet to bóle zlokalizowane poza klatką piersiową. Dolegliwości mogą dotyczyć barków i ramion oraz górnej części pleców. Ból może promieniować także do szyi i żuchwy.

Nietypowe objawy zawału serca u pań są szczególnie często obserwowane, gdy atak występuje u młodych kobiet. Ponadto zawał również może dać efekt w postaci bólu za mostkiem, jednak jego charakter różni się od tego, co odczuwają mężczyźni w trakcie zawału. Panowie mówią z reguły o uciskającym, duszącym lub rozrywającym bólu. U pań zawał jest odczuwalny raczej jako ostry ból, świąd lub pieczenie.

Przyczyny zawału serca u kobiet

Zawał serca u kobiet nie tylko daje inne objawy, ale również powstaje z przyczyn odmiennych od tych powodujących atak u mężczyzn. Na objawy zawału serca u kobiet wyczulone powinny być zwłaszcza panie palące papierosy – to jeden z najważniejszych czynników ryzyka. Tymczasem kobiety stanowią większość wśród palaczy.

Aby nie doszło do ataku, należy również unikać niezdrowych tłuszczy zwierzęcych i olejów powodujących odkładanie się blaszek miażdżycowych. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet pęknięcie blaszki miażdżycowej jest najczęstszą przyczyną zawału, jednak u pań niemal tak samo wiele ataków (około 40%) jest spowodowanych erozją blaszki miażdżycowej.

Ponadto kobiety częściej chorują na cukrzycę i depresję, które zwiększają ryzyko powstania zawału serca. Dla kobiecego organizmu typowe są także skurcze naczyń krwionośnych w wyniku stresu, co również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *