Press "Enter" to skip to content

Objawy zawału serca a nerwica

Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często wpadają w tzw. błędne koło lęku. Wynika to z tego, że zaburzeniu towarzyszą liczne dolegliwości somatyczne, m.in. duszności, kołatanie serca, „zimne poty”, drętwienie i drżenie kończyn, bóle i zawroty głowy, mdłości. Fizyczny dyskomfort – często przypominający objawy kardiologiczne – potęguje uczucie lęku i wywołuje natrętne myśli o zagrożeniu życia. Niepokój implikuje kolejne somatyzacje, które w zaawansowanych przypadkach mogą przypominać nawet stan przedzawałowy. Stąd też temat „objawy zawału serca a nerwica” stanowi główny przedmiot dyskusji osób cierpiących na to zaburzenie. Ale jak odróżnić stan bezpośrednio zagrażający życiu od symptomów psychosomatycznych?

Objawy kardiologiczne przy nerwicy

Nerwica serca to wyjątkowo charakterystyczny rodzaj nerwicy lękowej – objawy tego zaburzenia do złudzenia przypominają schorzenie kardiologiczne. Chorzy zazwyczaj w ogóle nie podejrzewają psychicznej natury swoich dolegliwości, dlatego swoje kroki kierują najpierw do lekarza rodzinnego, a nawet udają się prosto do kardiologia.

Objawy zawału serca przy nerwicy nie należą do rzadkości, choć z reguły somatyzacje są łagodniejsze. Pacjent żywi głębokie przekonanie, że cierpi na nadciśnienie, arytmię, miażdżycę czy nawet chorobę wieńcową. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na nerwicę wzywają pogotowie z powodu podejrzenia zawału serca.  Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę takie objawy jak:

  • bóle w klatce piersiowej: ucisk za mostkiem, kłucie, gniecenie
  • uczucie nieregularnego rytmu serca, kołatanie
  • duszności
  • drętwienie lub drżenie kończyn
  • nudności i wymioty
  • osłabienie, a nawet omdlenia
  • lęk przed śmiercią

Powyższe symptomy mogą pojawić się zarówno w sytuacji stresowej, jak i podczas codziennych czynności – w rezultacie trudno odróżnić zaburzenia psychosomatyczne od realnego zagrożenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Skąd tak silne objawy zawału serca przy nerwicy?

Przyczyny nerwicy serca

Organizm narażony na silny lub permanentny stres produkuje zbyt dużo adrenaliny i kortyzolu. Hormony stresu pobudzają serce do wytężonej pracy, wywołując reakcję „walcz lub uciekaj”, która objawia się m.in. wzrostem ciśnienia i tętna, tachykardią, napięciem mięśni i przyspieszonym oddechem. Z czasem serce staje się bardzo wrażliwe na bodźce stresowe i silnie reaguje nawet w zupełnie nieadekwatnych sytuacjach. Zagadnienie „objawy zawału serca a nerwica” dotyczy głównie osób narażonych na silny lub przewlekły stres (śmierć, rozwód, wyczerpująca praca) i które żyją pod ciągłą presją ze strony otoczenia lub własnych wygórowanych ambicji.

Jak odróżnić zawał serca od nerwicy?

Z racji znacznego podobieństwa zaburzeń psychosomatycznych do schorzenia kardiologicznego niezbędna jest diagnostyka układu sercowo-naczyniowego. Lekarz przeprowadzi wywiad i zaleci podstawowe badanie, m.in. morfologię i badania laboratoryjne oraz EKG. Jeśli wyniki nie potwierdzą podłoża fizycznego, wówczas pacjent powinien szukać pomocy u psychiatry.

 

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *