Press "Enter" to skip to content

Objawy zawału serca u mężczyzn

Zawał serca stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, a szczególnie niebezpieczny jest wtedy, gdy nie zostanie szybko rozpoznany. Na szczęście objawy zawału serca u mężczyzn są bardzo charakterystyczne. Jakie symptomy powinny wzbudzić niepokój?

Jakie są objawy zawału u mężczyzn?

Najbardziej typowym objawem ataku mięśnia sercowego jest silny ucisk w klatce piersiowej, za mostkiem. Aż 80% pacjentów odczuwa tego rodzaju ból. Czasem jest on opisywany także jako rozrywający, duszący, piekący lub gniotący. Pacjenci mówią, że czują się, jakby coś ciężkiego leżało na ich klatce piersiowej lub jakby połknęli coś bardzo gorącego.

Ból często jest odczuwany nie tylko za mostkiem, ale również na szerszym obszarze. Obejmuje większe pole niż pięść przyłożona do mostka. Może też promieniować – chorzy odczuwają ból lub drętwienie lewego ramienia, górnej części pleców oraz żuchwy. Czasem sięga aż do nadgarstka.

Charakterystycznym objawem zawału serca u mężczyzn jest to, że ból nie mija i często ma charakter narastający. Jeżeli stan taki utrzymuje się dłużej niż 15-20 minut, należy dzwonić na pogotowie. Co więcej, ból przy zawale nie ustępuje po zmianie pozycji ani po odpoczynku. Bezskuteczne są także leki przeciwbólowe.

Inne objawy zawału serca u mężczyzn

Silny ból w klatce piersiowej to nie jedyny efekt zawału często pojawiający się u mężczyzn. Inne typowe objawy to:

  • duszności
  • osłabienie
  • potliwość
  • nudności i wymioty
  • zawroty głowy
  • stan podgorączkowy
  • kołatanie serca
  • uczucie silnego niepokoju

Duszności i osłabienie pojawiają się zwłaszcza u osób starszych. Diagnoza zawału u mężczyzn jest łatwiejsza niż u kobiet. Panie częściej zgłaszają nieswoiste objawy zawału – znacznie rzadziej odczuwalny jest przez nie opisany wyżej ból, a częściej pojawiają się mniej charakterystyczne dolegliwości, takie jak osłabienie, duszności, nudności etc.

Co robić, gdy pojawią się oznaki zawału?

Tak ja wspomnieliśmy, objawy zawału serca u mężczyzn są na tyle charakterystyczne, że ryzyko pomylenia zawału z inną chorobą jest niewielkie. Podobne objawy jak zawał daje dusznica bolesna – w tym przypadku jednak ból mija samoczynnie po kilkunastu minutach. Po zauważeniu objawów zawału należy natychmiast wezwać pogotowie oraz spokojnie czekać na przyjazd karetki. Niewskazane jest podejmowanie wysiłku.

Lekceważyć nie można również dusznicy. Jeśli ból za mostkiem minął samoczynnie, tak czy inaczej należy szybko skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zawału serca w niedalekiej przyszłości.

Polacy często zwlekają z wybraniem się do lekarza lub wezwaniem pogotowia. W przypadku zawału opóźnianie kontaktu może skończyć się tragicznie. Objawy zawału serca oznaczają, że mięsień sercowy przestał otrzymywać z naczyń wieńcowych wystarczającą ilość krwi, a co za tym idzie tlenu i substancji odżywczych. Tkanki serca w takiej sytuacji zaczynają obumierać, co może prowadzić do niewydolności, jeśli właściwe krążenie nie zostanie szybko przywrócone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *