Press "Enter" to skip to content

Objawy zawału serca u młodych ludzi

Najbardziej narażeni na zawał są mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia, ale nie oznacza to, że młodsze osoby nie muszą dbać o swoje serce. Coraz częściej zdarza się, że atak następuje w znacznie młodszym wieku – przed czterdziestką a nawet przed trzydziestką. Jakie są objawy zawału serca u młodych ludzi? Jak rozpoznać zawał?

Atak serca u młodych

Zawał serca jest konsekwencją nieprawidłowej pracy naczyń wieńcowych, najczęściej w wyniku zapchania ich blaszką miażdżycową. Niedrożne naczynia przestają doprowadzać do serca odpowiednią ilość krwi, transportującej tlen, w wyniku czego dochodzi do obumarcia tkanek serca i zaburzenia pracy mięśnia sercowego. Przebieg ataku jest taki sam niezależnie od wieku. To samo dotyczy odczuwalnych natychmiast konsekwencji zawału. Objawy zawału serca u młodych ludzi są więc identyczne, jak u osób starszych:

  • silny, rozrywający ból w klatce piersiowej, często opisywany jako ucisk lub gniecenie
  • ból trwający dłużej niż 15 minut o natężeniu nie zmieniającym się zależnie od pozycji
  • ból nie przemija także po odpoczynku
  • ból jest odczuwalny na dużej powierzchni, często promieniuje do żuchwy, pleców oraz lewego ramienia
  • uczucie duszności
  • kołatanie serca
  • poczucie silnego lęku
  • wystąpienie silnych potów

Nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie. Najbardziej charakterystyczny jest silny, długotrwały ból w klatce piersiowej.

Co robić, gdy zauważymy objawy zawału serca u młodych ludzi? Należy pamiętać, że stan ten jest tak samo groźny niezależnie od wieku i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Najlepiej jak najszybciej wezwać karetkę. Chory natomiast powinien ułożyć się w wygodnej pozycji i czekać na przybycie lekarza.

Niewskazane jest podejmowanie większego wysiłku fizycznego. Dotyczy to także usilnego kaszlenia. Popularny mit rozpowszechniany w internecie głosi, że w przypadku zawału należy celowo kaszleć, by podtrzymać krążenie a nawet „zresetować” pracę serca. Ten ostatni efekt faktycznie może się pojawić, ale jedynie w przypadku migotania komór wywołanego zawałem. Pacjent jednak samodzielnie nie jest w stanie stwierdzić, czy wystąpiło migotanie, a w innych przypadkach kaszel może jedynie pogorszyć stan chorego, więc najlepiej nie podejmować takiego ryzyka.

Dobrym pomysłem jest natomiast poluzowanie zbyt ciasnej odzieży, np. odpięcie górnych guzików koszuli i rozluźnienie krawata.

Przyczyny zawału w młodym wieku

W naturalnym środowisku zawał u młodych ludzi byłby praktycznie niemożliwy. Dlaczego więc dziś dwudziesto- i trzydziestolatkowie zmagają się z atakami serca? Powodem jest niezdrowy styl życia. Ryzyko zawało rośnie w wyniku spożywania żywności bogatej w niezdrowe tłuszcze, doprowadzania do nadwagi i otyłości oraz z powodu siedzącego trybu życia. Zagrożeniem jest także długotrwały stres w pracy.

Niestety możliwe są też przyczyny niezależne od pacjenta. Atak może być konsekwencją niedoczynności tarczycy, wrodzonego zaburzenia gospodarki lipidowej lub choroby Kawasaki przebytej w dzieciństwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *