Press "Enter" to skip to content

Oznaki zawału. Jak rozpoznać atak serca?

Zawał serca stanowi duże zagrożenie dla życia pacjenta niezależnie od wieku. Nawet u młodych ludzi, atak serca może doprowadzić do zgonu, jeśli nie podjęto leczenia na czas. Aby bezzwłocznie wezwać pomoc lekarską, warto wiedzieć, jak samodzielnie rozpoznać zawał. Jakie są oznaki zawału serca? W jaki sposób możesz rozpoznać atak?

Najczęstsze oznaki zawału

Większość pacjentów, zwłaszcza płci męskiej, opisuje zawał serca jako silny ból w klatce piersiowej. Dolegliwość ta ma charakter duszenia i uciskania za mostkiem. Czasem mówi się także o pieczeniu lub rozrywającym bólu. Ma on charakter rozlany – nie jest skupiony w jednym punkcie i utrzymuje się dłużej niż 15-20 minut. Swoistym objawem jest także to, że ucisk w klatce nie ustępuje nawet po odpoczynku, zmianie pozycji czy zażyciu leków przeciwbólowych.

Bólowi zamostkowemu często towarzyszy mrowienie lewego ramienia lub ból odczuwany w lewym barku i ramieniu, żuchwie lub górnej części pleców.

Inne częste oznaki zawału to:

  • kołatanie serca
  • nudności
  • bladość
  • duszności
  • silne pocenie się
  • poczucie lęku

Zawał serca u mężczyzn i kobiet

Zawał serca częściej zdarza się u mężczyzn, ale to wśród kobiet odsetek zgonów jest wyższy. Przyczyną takiej niekorzystnej statystyki jest m.in. niewłaściwe rozpoznawanie oznak zawału. Kłopoty z samodzielnym wykryciem ataku mięśnia sercowego wynikają stąd, że objawy zawału u kobiet częściej mają charakter nieswoisty. U mężczyzn silny ból za mostkiem jest odczuwany niemal w każdym przypadku, natomiast u pań znacznie częściej zawał objawia się zmęczeniem, omdleniami, dusznościami czy nawet problemami gastrycznymi. Ból nie zawsze jest obecny, a jeśli się pojawia to niejednokrotnie ma charakter ostrego, kłującego bólu za mostkiem.

Co robić, gdy pojawią się oznaki zawału?

Jeżeli pacjent doświadcza silnego bólu za mostkiem należy wezwać pogotowie. Nie zawsze jest to oznaka zawału. Wielu pacjentów cierpi też na dławicę (nazywaną także dusznicą bolesną). Daje ona podobne objawy do zawału, jednak ból mija samoczynnie. Niemniej, dusznica to stan alarmujący o tym, że niebawem może dojść do zawału – podobnie jak atak serca, jest ona związana z nieprawidłową pracą naczyń wieńcowych, które nie są w stanie dostarczyć do serca odpowiedniej ilości krwi.

Czekając na pogotowie chory powinien ułożyć się w wygodnej pozycji i nie podejmować wysiłku. Szkodliwym mitem jest to, że na zawał serca pomaga intensywny kaszel – w większości przypadków usilne kasłanie może jedynie pogorszyć stan chorego.

Ważne jest natomiast to, by nie czekać z wezwaniem pogotowia. Dla zdrowia i życia chorego najważniejsza jest pierwsza godzina, odkąd pojawiły się pierwsze oznaki zawału.

Skąd bierze się zawał serca?

Zawał serca powstaje, gdy światło naczyń wieńcowych zostaje zmniejszone i nie dostarczają one do mięśnia sercowego wystarczającej ilości krwi. Bez krwi, tkanki serca zaczynają obumierać. Gdy stan ten trwa zbyt długo, dochodzi do niewydolności serca i zgonu chorego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *