Zawał serca odpowiada za przedwczesny zgon blisko 90 tysięcy Polaków rocznie. Zwykle jest następstwem miażdżycy, a konkretnie zablokowania światła tętnic wieńcowych przez blaszkę miażdżycową. Do zamknięcia naczynia dochodzi wówczas, gdy blaszka pęknie i w jej miejscu powstanie zakrzep uniemożliwiający przepływ krwi do pewnego obszaru mięśnia sercowego. W tym miejscu organ nie otrzymuje tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do martwicy, czyli obumierania kardiomiocytów (komórek serca). W zależności od umiejscowienia martwicy następuje zawał ściany dolnej, przedniej lub tylnej. Czy rodzaj zawału ma wpływ na rokowania? A może każda postać jest tak samo groźna dla życia pacjenta?
Jak rozpoznać zawał serca?
Zawał zwykle jest następstwem miażdżycy, a poprzedza go choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa). W przebiegu tego schorzenia pacjent cierpi na bóle wieńcowe, które bardzo przypominają dolegliwości występujące tuż przed zawałem. Charakterystyczny ból zamostkowy w klatce piersiowej (ucisk, pieczenie, dławienie, rozpieranie, gniecenie) może promieniować do ręki, żuchwy lub nadbrzusza. Chory odczuwa silny niepokój i duszności, mocno się poci, a nawet wymiotuje.
Jak odróżnić bóle wiecowe od zawału serca? Otóż jeśli ból nie ustaje po przyjęciu nitroglicerny podjęzykowo (do 2-5 minut) i trwa powyżej 20 minut, najpewniej doszło do zawału. Liczą się dosłownie minuty – jeśli chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy dostatecznie szybko, może dojść do rozległej martwicy serca i w konsekwencji do zgonu. Nie ma znaczenia, czy chodzi o zawał ściany dolnej, przedniej czy tylnej – na rokowanie największy wpływ ma czas, jaki upłynął od wytępiania objawów do udzielania pomocy.
Warto także pamiętać, że istnieją inne przyczyny zawału serca, tj. skurcze tętnic wieńcowych, wada zastawek serca lub naczyń wieńcowych, nadmierny rozrost serca, zatrucie czadem, przedawkowanie narkotyków. Nie każda osoba przechodząca zawał będzie miała przy sobie nitroglicerynę (która pozwala rozpoznać ból wieńcowy), toteż do każdego podejrzenia zawału serca należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Zawał ściany dolnej i inne rodzaje zawału serca
Postać zawału serca zależy od miejsca, w którym doszło do zamknięcia dopływu krwi. O zawale przedniej ściany serca mówimy wówczas, gdy krytyczne zwężenie dotyczy obu głównych gałęzi tętnic wieńcowych lub głównego pnia tętnicy lewej.
Zawał ściany dolnej zazwyczaj jest spowodowany w 80% zamknięciem światła gałęzi zstępującej tętnicy prawej i w 20% gałęzi okalającej tętnicy lewej.
Do zawału tylnej ściany serca dochodzi wówczas, gdy zostanie zablokowana gałąź okalają lewej tętnicy wieńcowej lub gałąź zstępująca tętnicy prawej.
Rozległość obszaru niedokrwienia zależy od wielkości zablokowanej tętnicy – im większa średnica zamkniętego naczynia, tym więcej komórek serca ulegnie uszkodzeniu (martwicy). Najgorzej rokującymi postaciami zawału są rozległy zawał ściany przedniej oraz zawał ściany dolnej, który obejmuje prawą komorę serca.
Be First to Comment