Press "Enter" to skip to content

Wieńcówka – przyczyny, objawy i leczenie

Mięsień sercowy to skomplikowana pompa, która ciężko pracuje, aby przez 24/h tłoczyć krew do każdego zakamarka organizmu. Nie ma chwili odpoczynku, a jego funkcji nie może przejąć żaden inny organ. Podobnie jak każda automatyczna pompa, również serce jest „prądożerne”. Do prawidłowego działania potrzebuje krwi zasobnej w tlen i składniki odżywcze (witaminy, minerały, glukozę, kwasy tłuszczowe). Kiedy dopływ krwi jest utrudniony, serce otrzymuje znacznie mniej tlenu i substancji odżywczych niż potrzebuje, co ma fatalny wpływ na jego kondycję. Tak mniej więcej rozwija się wieńcówka, czyli choroba niedokrwienna serca.

Choroba wieńcowa – winna miażdżyca, ale i nie tylko

Na ok. 98% przypadków do rozwoju choroby wieńcowej przyczynia się miażdżyca, czyli schorzenie polegające na zatkaniu światła tętnic przez twór składający się m.in. ze złogów tłuszczowych (blaszkę miażdżycową). Zła dieta, brak ruchu i niehigieniczny tryb życia (np. palenie papierosów, stres) powodują stopniowe narastanie blaszki, która z czasem coraz bardziej zatyka naczynia wieńcowe dostarczające krew do serca.

Jednak wieńcówka może pojawić się również u osób, u których nie występują zaawansowane złogi miażdżycowe. W sporadycznych przypadkach choroba może nastąpić wskutek:

  • zakrzepicy naczyń,
  • rozwarstwienia aorty,
  • niedokrwistości,
  • wad wrodzonych serca i naczyń wieńcowych,
  • zatrucia czadem,
  • zbyt niskiego ciśnienia krwi.

Ryzyko zachorowania na wieńcówkę pojawia się również u pacjentów cierpiących na inne schorzenia, w tym: ciężkie infekcje, toczeń rumieniowaty, kiłę, reumatyzm, zespół Kawasakiego czy sklerodermię. Choroby te powodują zapalenie tętnic, co z kolei może prowadzić do ich zwężenia.

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Pierwsze symptomy niedotlenionego i niedożywionego serca łatwo zlekceważyć. Chory tłumaczy zadyszkę złą kondycją fizyczną, a za permanentne zmęczenie obwinia pracę czy okres przedwiosenny. Wieńcówka manifestuje się również nudnościami i wymiotami, które można interpretować jako efekt niezdrowej diety czy nieświeżej żywności. Wprawdzie nawracające zawroty głowy i omdlenia budzą już silny niepokój, ale zwykle chory podejrzewa u siebie migrenę, anemię, cukrzycę, a nawet guz mózgu. Dopiero silny ból dławicowy wyraźnie sugeruje chorobę niedokrwienną serca, gdyż takie objawy jak:  problemy z oddychaniem, duszności czy pieczenie w klatce piersiowej trudno zinterpretować inaczej. Ewentualne wątpliwości ostatecznie rozwiewa ból wieńcowy, czyli ból zamostkowy promieniujący do lewej ręki, szczęki i górnej części pleców.

Wieńcówka – leczenie

Podstawowym elementem leczenia choroby wieńcowej jest przyjmowanie leków, w tym: przyspieszających metabolizm, obniżających poziom cholesterolu, hamujących agregację płytek krwi oraz kwasu acetylosalicylowego. W przypadku napadów ostrego bólu wieńcowego chory powinien mieć przy sobie nitroglicerynę. Zaawansowana wieńcówka wymaga leczenia zabiegowego, tj. angioplastyki (stentowanie, balonikowanie) lub operacji kardiochirurgicznej polegającej na wszczepieniu by-passów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *