Press "Enter" to skip to content

Zawał serca – pierwsza pomoc. Jak postępować do przyjazdu karetki?

W odróżnieniu od raka zawał serca zabija z reguły nagle, nawet szybciej niż w pół godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Szanse na przeżycie drastycznie maleją z każdą minutą, dlatego tak ważne jest, aby każdy potrafił rozpoznać pierwsze oznaki zagrożenia. Dzięki lekcjom instruktażowym prowadzonym w szkołach, już nawet dzieci wiedzą, jak wygląda zawał serca. Pierwsza pomoc w tej sytuacji sprowadza się głównie do wezwania pogotowia, jednak czasami świadek zdarzenia może zrobić znacznie więcej.

Skąd bierze się zawał serca?

Podstawową przyczyną zawału jest miażdżyca. To przewlekłe schorzenie powodujące zamykanie światła tętnic przez złogi tłuszczowe tworzące tzw. blaszkę miażdżycową. Choroba rozwija się powoli, głównie wskutek nieprzestrzegania zasad zdrowego trybu życia. Chory latami „pracuje” na zawał poprzez m.in. palenie papierosów, dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce, brak ruchu, stres i otyłość.

Do sytuacji krytycznej dochodzi wówczas, gdy blaszka miażdżycowa oderwie się od ściany tętnicy i „powędruje” do naczyń wieńcowych, zatykając je i uniemożliwiając przepływ krwi do serca. Dlatego też zasady pierwszej pomocy przy zawale serca powinny znać przede wszystkim te osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorym na miażdżycę lub wieńcówkę. W grupie ryzyka znajdują się również chorzy na cukrzycę, osoby genetycznie obciążone zawałem, ludzie otyli, cierpiący na nadciśnienie.

Objawy zawału serca

Większość osób potrafi instynktownie rozpoznać zawał serca. Pierwsza pomoc właśnie na tym polega – na szybkim zauważeniu niebezpieczeństwa i natychmiastowej reakcji. Jakie sygnały powinny zaalarmować świadka zdarzenia? Oto podstawowe objawy zawału serca:

  • silne osłabienie
  • zawroty głowy
  • duszności, przyspieszony oddech
  • zimne poty
  • bladość
  • ból za mostkiem, może promieniować do górnej części pleców, kończyn, żuchwy
  • niemiarowy rytm serca
  • nagły wzrost lub spadek ciśnienia
  • lęk, strach przed śmiercią

Jeśli poszkodowany zgłasza ww. objawy (niektóre możesz też zaobserwować, np. chory przyciska pięść do serca), natychmiast przypomnij sobie zasady pierwszej pomocy przy zawale serca.

Zawał serca – pierwsza pomoc

Podstawową reakcją świadka na podejrzenie ataku serca jest wezwanie pogotowia ratunkowego (numer 112 lub 999). Następnie musisz pomóc poszkodowanemu przyjąć wygodną pozycję, która nie uciska serca. Połóż go na leżąco, z lekko uniesioną górną częścią . Aby ułatwić poszkodowanemu oddychanie, rozluźnij mu ubranie, np. zdejmij krawat i pasek, rozepnij biustonosz i koszulę.

Choremu towarzyszy silny lęk przed śmiercią, dlatego pierwsza pomoc przy zawale serca polega również na uspokajaniu poszkodowanego. Możesz podać mu kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę) lub 0,4-0,8 mg nitrogliceryny (chorzy na wieńcówkę często mają ją przy sobie).

Nie podawaj żadnych leków, jeśli chory jest nieprzytomny! W tej sytuacji ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, kontrolując przy tym puls i oddech – jeśli będą niewyczuwalne, przeprowadź resuscytację krążeniowo-oddechową aż do przyjazdu karetki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *