Press "Enter" to skip to content

Ciśnienie przy zawale

Ciśnienie tętnicze oznacza siłę, z jaką krew naciska na ściany tętnic podczas skurczu i rozkurczu serca. Zależy ono od wielu czynników, ale wśród najważniejszych znajduje się wydolność serca oraz sprężystość ścian tętnic. Ciśnienie zawsze określane jest dwoma liczbami – jedna z nich oznacza ciśnienie skurczowe, czyli występujące w momencie skurczu serca wpompowującego krew do naczyń. Ciśnienie rozkurczowe jest niższe i jest mierzone w momencie, gdy serce napełnia się krwią. Prawidłowe ciśnienie wynosi od 120 na 80 do 135 na 85 mm HG.

Jakie powinno być ciśnienie po zawale?

Czy ciśnienie przy zawale serca może być podwyższone? Docelowo powinno się utrzymywać ciśnienie poniżej 140 na 90 mm Hg u osób, które przeszły zawał. W celu osiągnięcia takiego wyniku stosuje się leki przeciwnadciśnieniowe. Często lekarze zalecają stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz beta-blokerów. Jeśli zdarza się, że już po zawale serca pacjent zmaga się ze znacznie podwyższonym ciśnieniem przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem, bo prawdopodobnie konieczna będzie zmiana dotychczasowego leczenia.

Ciśnienie tętnicze jest jednym z największych czynników ryzyka u osób, które przeszły zawał, dlatego warto zadbać również o zdrowy tryb życia. Aby obniżyć ciśnienie tętnicze po zawale należy spożywać mniej soli. Ponadto osoby z nadwagą powinny postarać się o zredukowanie masy ciała. Ograniczyć należy oczywiście również palenie papierosów. Właściwie odżywianie, codzienna dawka ruchu o niewielkim natężeniu i rezygnacja z niezdrowych nawyków mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału. O tym, że warto się postarać najlepiej świadczą statystyki umieralności z powodów związanych z układem sercowo-naczyniowym. Wśród osób po zawale, śmiertelność w wyniku chorób układu krążenia jest aż 9 razy wyższa niż u osób, które nigdy nie przeszły zawału.

Unikanie kolejnego zawału serca

Badania norweskich specjalistów wykazały także silne powiązanie zawałów serca z tętnem spoczynkowym. Tętno oznacza ilość uderzeń serca w ciągu minuty, a tętno spoczynkowe mierzone jest u pacjentów odpoczywających, zrelaksowanych, nie podejmujących bezpośrednio przed badaniem dużego wysiłku.

Wyniki analiz wskazują, że podwyższone tętno spoczynkowe może wskazywać na zwiększone ryzyko zawału serca. Dotyczy to przede wszystkim osób, które miały tętno spoczynkowe niższe niż 70 uderzeń na minutę, a następnie wzrosło ono do ponad 85 uderzeń. Śmiertelne zawały serca w ciągu kolejnych 12 lat po wzroście tętna zdarzają się w tej grupie aż dwukrotnie częściej. Co ważne, odkryto również iż obniżanie ciśnienie za pomocą leków może znacząc zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Skoro puls i ciśnienie tętnicze przy zawale odgrywają tak dużą rolę, to znaczy, że warto je regularnie mierzyć. Nowoczesne domowe ciśnieniomierze są bardzo wygodne i nie kosztują wiele, a częste badania mogą pomóc w wykryciu objawów na wczesnym etapie rozwoju choroby.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *