Press "Enter" to skip to content

Zastosowanie, przebieg i interpretacja EKG

Badanie EKG to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana w kardiologii. Jest bezbolesne i tanie, a jego wykonanie nie nastręcza personelowi medycznemu większych trudności. Zapis z EKG prezentowany jest w formie wykresu z odcinkami i załamkami, wydrukowanego na kartce papieru. Niektórzy pacjenci usiłują sami odczytać wynik, jednak interpretacja EKG to zadanie dla specjalisty kardiologa. Jak przebiega badanie i jakie nieprawidłowości może wykryć?

Na czym polega badanie EKG?

Do wykonania EKG służy elektrokardiograf – urządzenie przypominające nieco kasę fiskalną. Od aparatu odchodzi kilkanaście elektrod (12-15), które przyczepia się do klatki piersiowej i kończyn pacjenta. Każda z nich jest przypisana do konkretnego fragmentu ciała, więc jeśli osoba przeprowadzająca badanie pomyli kolejność elektrod, wynik nie będzie miarodajny.

Badanie trwa ok. 5 minut włącznie z przygotowaniem pacjenta. W tym czasie aparat drukuje odczyt na papierze w postaci 12-wierszowego wykresu, który obrazuje częstotliwość impulsów elektrycznych odpowiadających za pracę mięśnia sercowego.

Interpretacja EKG uwzględnia:

  • wygląd załamków P, S i T,
  • wygląd i występowanie zespołu QRS,
  • odległości pomiędzy załamkami,
  • czas trwania załamków i odcinków.

Laik patrzący na zapis z elektrokardiografu dostrzeże jedynie mniej lub bardziej regularne „szlaczki”, natomiast dla specjalisty to prawdziwa kopalnia wiedzy o badanym sercu.

Jak przygotować się do pomiaru EKG?

Przed przystąpieniem do badania unikaj zimnych napojów, kawy, palenia papierosów i obfitych posiłków – te „niewinne” czynności mogą mieć wpływ na częstotliwość kurczenia się serca. Przed EKG należy również powstrzymać się od wysiłku fizycznego, dlatego lepiej nie przyjeżdżaj na badanie na rowerze i nie wbiegaj po schodach.

W dzień poprzedzający badanie nie pij mocnego alkoholu, w przeciwnym razie odczyt z EKG może wykazać zbyt słabą i nierówną pracę serca. Ze względu na rozmieszczenie elektrod najlepiej załóż do badania rozpinaną bluzkę z krótkim rękawem, możesz również zrezygnować z biżuterii i zegarka.  

Co daje interpretacja EKG?

Na podstawie pomiaru elektrokardiograficznego specjalista może ocenić częstotliwość i regularność skurczów mięśnia sercowego, a w rezultacie wykryć zaburzenia rytmu.

Za pomocą EKG można również ocenić budowę anatomiczną serca, tj. rozmiar i rozmieszczenie komór. Badanie ujawni również niedobory elektrolitów, bloki w sercu oraz zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych.

Prawidłowa interpretacja EKG umożliwia wykrycie patologicznych zmian w mięśniu sercowym wywołanych różnymi schorzeniami (np. chorobami tarczycy). Ta prosta metoda pozwala dostrzec zagrożenie zawałem serca, jak również ocenić szkody wyrządzone poprzednimi zawałami.

Wykres z EKG obrazuje także genetyczne wady serca (np. kardiomiopatię przerostową) oraz nabyte schorzenia kardiologiczne (np. zapalenie mięśnia sercowego, częstoskurcz, wieńcówkę).

Elektrokardiografię wykonuje się również w celu kontrolowania stanu pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *