Press "Enter" to skip to content

Arytmia serca – leczenie i możliwe przyczyny

Zdrowe serce wykonuje do 60-80 uderzeń na minutę w trakcie normalnej aktywności i 40-60 w czasie spoczynku. Podczas wysiłku fizycznego może przyspieszyć dwu- lub trzykrotnie (120-180 uderzeń). O arytmii mówimy wówczas, gdy rytm nagle przyspiesza lub zwalnia bez przyczyny. Bardzo powszechnym zaburzeniem pracy serca są tzw. skurcze dodatkowe, generowane poza węzłem zatokowym. Nie zawsze zwiastują chorobę, mogą pojawiać się sporadycznie i nie musza pogarszać jakości życia. Sprawdź, jakie skutki niesie za sobą arytmia serca – leczenie nie zawsze jest konieczne, ale objawy z pewnością wymagają zdiagnozowania.

Czy arytmia serca zagraża życiu?

Arytmia sama w sobie jest objawem, nie konkretnym schorzeniem. Zaburzenia rytmu serca towarzyszą miażdżycy, zapaleniu mięśnia sercowego, nadciśnieniu i wadom serca. Wśród przyczyn niekardiologicznych wyróżniamy m.in. zaburzenia funkcjonowania tarczycy, niedobór elektrolitów, astmę, cukrzycę, przeziębienie, zażywanie leków, zaburzenia nerwicowe. Do arytmii może dojść wskutek stresu i silnych emocji, np. związanych ze śmiercią bliskiej osoby.

Uczucie „uciekania” serca, dławienia czy kołatania może wynikać również z nadużywania kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Zaburzenia rytmu często pojawiają się w czasie pokwitania, wówczas serce przyspiesza podczas wdechu i gwałtownie zwalnia na wydechu.

Jak widzisz, leczenie arytmii serca nie zawsze jest konieczne, gdyż może wynikać również z przyczyn niepatologicznych, takich jak stres, suto zakrapiana impreza czy „przedawkowanie” kofeiny. Niemniej, nawet jeśli zaburzenia rytmu nie są nasilone i pojawiają się rzadko, wymagają konsultacji lekarskiej i postawienia diagnozy.

Jakie badania wykonuje się przy arytmii?

Jeśli po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i rutynowych badań, tj. osłuchania serca i pomiaru tętna, zajdzie podejrzenie choroby serca, wówczas lekarz skieruje chorego na badania specjalistycznego. Leczenie arytmii serca wymaga EKG spoczynkowego i często próby Holtera polegającej na dobowej rejestracji pracy serca podczas normalnej aktywności pacjenta. Jeśli badania budzą wątpliwości, wykonuje się cewnikowanie serca, próbę wysiłkową i koronarografię.

Arytmia serca – leczenie

O ile nie stwierdzono choroby głównej, a dolegliwości nie utrudniają życia pacjentowi, zazwyczaj nie podejmuje się leczenia. Zaleca się jednak zmianę stylu życia, tj. unikanie używek, odstawienie alkoholu i potraw z wysoką zawartością cholesterolu oraz zadbanie o aktywność fizyczną.

Jeśli zaburzenia pracy serca są nasilone i pojawiają się stosunkowo często, lekarz może zalecić farmakologiczne leczenie arytmii serca – zwykle stosuje się beta-blokery, amiodaron czy propafenon. Chory może wspierać serce za pomocą herbatek ziołowych z głogiem, serdecznikiem pospolitym i miłorzębem japońskim.

W razie gdy arytmia stanowi objaw schorzenia kardiologicznego, wówczas konieczne jest leczenie choroby głównej. W zależności od natury schorzenia wykonuje się m.in. ablację serca, wszczepienie rozrusznika, kardiowersję elektryczną lub operację zastawek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *