Press "Enter" to skip to content

Arytmia serca – objawy zaburzenia rytmu serca

Zdrowe serce bije około 60-70 razy na minutę, choć częstotliwość uderzeń wzrasta w wyniku silnego wysiłku i maleje podczas odpoczynku. Czasem jednak zdarza się, że rytm serca zmienia się „bez powodu”. To właśnie arytmia serca – objawy mogą obejmować zarówno spowolnienie, jak i przyspieszenie pracy mięśnia sercowego.

Skąd bierze się arytmia serca?

Ludzkie serce bije miarowo niczym wahadło zegara. Jak to możliwe, że utrzymuje ono regularny rytm? Za mechanizm ten odpowiada węzeł zatokowy, generujący impulsy elektryczne wysyłane do serca. To one sprawiają, że mięsień sercowy pracuje, komory się kurczą, a krew wtłaczana jest do całego ciała. Węzeł zatokowy znajduje się w prawym przedsionku. To tłumaczy sposób kurczenia się serca – impuls elektryczny trafia najpierw do przedsionków, a następnie do komór. Dzięki temu, że komory i przedsionki nie pracują jednocześnie, możliwe jest przetłaczanie krwi – komory dostają krew z przedsionków, a następnie również się kurczą i krew jest pompowana do aorty i pnia płucnego. Gdy ten naturalny rytm jest zaburzony mówimy właśnie o objawach arytmii serca.

Warto wiedzieć, że arytmia nie jest niezależną chorobą, ale efektem innych schorzeń, takich jak:

  • miażdżyca naczyń wieńcowych
  • wady zastawek
  • nadczynność tarczycy
  • astma
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • niedobór magnezu, potasu lub wapnia

Arytmia serca może się pojawić także w wyniku silnego stresu lub jako niepożądany efekt uboczny niektórych leków.

Zaburzenia rytmu serca bywają poważnym zagrożeniem dla życia, ale często zdarza się też, że nieregularny rytm jest zjawiskiem chwilowym i szybko ustępuje. Jest wiele sytuacji, w których może pojawić się arytmia serca – objawy ma często młodzież w okresie dorastania. W tym wypadku jest to tzw. niemiarowość oddechowa, a więc inne tempo pracy serca przy wdechu i wydechu. Zaburzenia rytmu pojawiają się niejednokrotnie także po nadużyciu alkoholu lub wypiciu mocnej kawy.

Jakie są objawy arytmii serca?

Niemniej, arytmia serca i objawy tego stanu mogą być też bardzo groźne, gdy dochodzi do dużego natężenia dodatkowych skurczów serca. Wówczas mówi się o częstoskurczu, który czasem przybiera formę migotania przedsionków albo migotania komór. Dzieje się tak, gdy pracę serca „przejmują” inne komórki, powodując dodatkowe skurcze. Jeżeli jest wiele ognisk impulsów, serce zaczyna „wariować”. W przypadku migotania przedsionków, możliwe jest uregulowanie pracy serca za pomocą leków oraz elektrycznego ustawiania serca. Ta ostatnia metoda wymaga zastosowania urządzenia nazywanego kardiowerterem, służącego do przywracania sercu odpowiedniego rytmu za pomocą impulsów elektrycznych. Znacznie groźniejsze jest migotanie komór, prowadzące do zatrzymania pracy serca.

Ponadto częstoskurcz może powodować utratę przytomności lub zasłabnięcia. Do objawów arytmii serca należą także zawroty głowy oraz duszności i bóle wieńcowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *