Press "Enter" to skip to content

Atak serca – objawy i postępowanie

Choroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo w naszym kraju. Śmierć z przyczyn kardiologicznych stanowi bowiem aż 46% wszystkich zgonów w Polsce, co daje mniej więcej 170 tys. osób rocznie. Liderem w tej niechlubnej kategorii jest zawał serca, który uśmierca więcej osób niż nowotwory złośliwe łącznie. Wysoka śmiertelność wynika między innymi z tego, że chorzy zwlekają z wezwaniem pogotowia. Tymczasem każda minuta zwłoki drastycznie zwiększa ryzyko zgonu z powodu zatrzymania krążenia i niedotlenienia serca. W tym wpisie przypomnimy, jak przebiega atak serca. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i można je pomylić z innymi schorzeniami.

Jak rozpoznać atak serca?

Podstawową przyczyną zawału jest miażdżyca, a konkretnie złogi tłuszczowe odkładające się w tętnicach. Miażdżyca rozwija się powoli i z biegiem czasu może skutkować chorobą niedokrwienną serca, która uwidacznia się m.in. poprzez silny ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, męczliwość i duszności. Wyraźne objawy skłaniają do wizyty u kardiologa, zatem chory zdaje sobie sprawę ze swojego stanu i jest świadom ryzyka zawału.

Niemniej, objawy ataku serca powinni znać wszyscy, gdyż zagrożenie dotyczy także młodych ludzi, którzy nigdy nie zgłaszali dysfunkcji ze strony układu krążenia. Czynniki sprzyjającymi są m.in. stres, palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak ruchu, tendencje dziedziczne. A oto typowe objawy ataku serca:

  • silny niepokój, strach przed śmiercią
  • rozdzierający ból za mostkiem (trwający ponad 20 minut), promieniujący do karku, górnej części pleców, rąk, żuchwy
  • wzmożone pocenie
  • nudności, wymioty
  • zasinienie warg i paznokci, bladość skóry
  • uczucie wyczerpania
  • zawroty głowy
  • problemy z oddychaniem
  • bóle mięśni, objawy grypopodobne

Oczywiście nie każdy ból zamostkowy to atak serca. Objawy wymienione powyżej towarzyszą również chorobie niedokrwiennej serca, jednak wówczas ból trwa krócej i ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Wczesny zawał można pomylić również ze zgagą (pieczenie za mostkiem), grypą, a nawet zatruciem pokarmowym.  

Jak pomóc sobie przy zawale?

Do zawału może dojść w samotności, toteż każdy powinien umieć go rozpoznać, nawet jeśli nie znajduje się w grupie ryzyka. Znając objawy ataku serca, nie wolno zwlekać w razie ich wystąpienia. Nie czekaj 20 minut, aż minie niebezpieczna granica pomiędzy bólem wieńcowym a zawałem.  Reaguj od razu, gdyż w ciągu kilku minut możesz stracić przytomność, a tym samym szansę na uratowanie życia.

Zadzwoń pod numer 112 lub 999, ewentualnie powiadom bliską osobę. Wystarczy krótki komunikat – podaj adres i przyczynę (powiedz, że masz objawy zawału serca). Do przyjazdu karetki połóż się pozycji półleżącej, poluj ubranie i okryj się, aby zapobiec utracie ciepła. Jeśli masz dostęp do apteczki, przyjmij 300-500 mg kwasu acetylosalicylowego pod postacią niepowlekanej tabletki aspiryny lub polopiryny.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *