Press "Enter" to skip to content

Czy niskie ciśnienie krwi wymaga leczenia?

Długotrwałe lekceważenie wysokiego ciśnienia (powyżej 140/90 mm Hg) może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów – mięśnia sercowego, nerek, mózgu, a nawet oczu. Nadciśnienie sprzyja również rozwojowi miażdżycy i zawałowi serca, dlatego osoby borykające się z tym problemem powinny być pod opieką kardiologa. Choć nie sposób polemizować z negatywnym wpływem wysokiego ciśnienia na organizm, w tym wpisie przyjrzymy się odwrotnej sytuacji. Czy zbyt niskie ciśnienie krwi zagraża zdrowiu? Co to jest hipotonia i w jaki sposób przeszkadza w codziennym życiu?

Objawy hipotonii, czyli zbyt niskiego ciśnienia krwi

Niedociśnienie nie należy do powszechnych dolegliwości – dotyczy max 2% dorosłych. Problem hipotonii można rozpoznać na podstawie pomiarów ciśnienia krwi, gdy odczyt wskazuje mniej niż 100/70 mm Hg w przypadku mężczyzn lub poniżej 90/60 mm Hg u kobiet. Choć lekarze  zazwyczaj skupiają się na powikłaniach związanych z wysokim ciśnieniem, przewlekła hipotonia również mocno daje się we znaki.

Zbyt niskie ciśnienie krwi może mieć niekorzystny wpływ na pracę umysłową, gdyż osłabia koncentrację, wzmaga senność i zmęczenie. Sięgnij po ciśnieniomierz także wówczas, gdy borykasz się problemem wiecznie zimnych stóp i dłoni albo doskwierają Ci nocne poty. Hipotonii towarzyszą również inne objawy kardiologiczne – bladość twarzy, arytmia, przyspieszone tętno, męczliwość. Czasami niedociśnienie atakuje już z samego rana, gdy podczas wstawania z łóżka odczuwasz zawroty głowy i widzisz „mroczki” przed oczami. Charakterystycznym objawem jest pogorszenie samopoczucia skorelowane ze zmianą pogody – hipotonicy często źle się czują przy słonecznej i upalnej pogodzie.

Czy niskie ciśnienie krwi stanowi zagrożenie?

Przyjęło się, że wysokie ciśnie krwi to „tykająca” bomba, dlatego hipotonia bywa lekceważona nawet przez lekarzy. Niestety niedociśnienie nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie w domu i pracy, ale może prowadzić do groźnych w skutkach omdleń. Niskie ciśnienie niekorzystnie oddziałuje również na psychikę, gdyż potęguje nastroje depresyjne i obniża sprawność intelektualną. Spada też wydolność fizyczna, co często przeszkadza w uprawianiu sportu, zabawie z dzieckiem czy aktywnym spędzaniu urlopu.

Dużym zagrożeniem dla hipotoników jest brak świadomości powagi problemu. Osoby borykające się z niskim ciśnieniem sięgają po kolejną kawę, zamiast zgłosić się do lekarza. Tymczasem niedociśnienie to częsty objaw różnych schorzeń, m.in. niewydolności krążenia, arytmii, zwężenia aorty, anemii oraz zaburzeń endokrynologicznych.

O ile niskie ciśnienie krwi to Twój „wrodzony” problem i badania nie potwierdzą problemów kardiologicznych czy hormonalnych, nie musisz przyjmować żadnych leków. Wówczas lekarz może zalecić Ci metody dostępne bez recepty, np. picie kawy i mocnej herbaty, więcej ruchu na świeżym powietrzu, rajstopy poprawiające krążenie, zwiększenie codziennej dawki płynów czy spanie z wyżej uniesioną głową. Co ciekawe, hipotonia „rozgrzesza” osoby lubiące słone potrawy, gdyż sól powoduje wzrost ciśnienia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *