Press "Enter" to skip to content

Migotanie serca – objawy, komplikacje i leczenie

Zaburzenia rytmu serca mogą mieć różne przyczyny. Od najbardziej „przyziemnych” jak styl życia (nadużywanie alkoholu i narkotyków, stres), przez zachwianie równowagi hormonalnej, aż po wady serca. Najpowszechniejszą postacią arytmii o podłożu kardiologicznym jest migotanie przedsionków. Co oznacza taka diagnoza i czy stanowi zagrożenie życia? Jakie daje objawy i czy można ją wyleczyć? Sprawdź, z czym wiąże się migotanie serca i dlaczego nie wolno lekceważyć tego stanu.

Na czym polega migotanie przedsionków?

Ten rodzaj arytmii charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością skurczów przedsionków serca do 350-700 uderzeń na minutę. Podczas gdy przedsionki kurczą się w sposób spłycony i chaotyczny, ruch komór może być miarowy, przyspieszony lub spowolniony. Zaburzenia rytmu serca mogą mieć charakter napadowy bądź mogą towarzyszyć pacjentowi stale, niezależnie od wykonywanej czynności.

Czy migotanie serca jest niebezpieczne?

Nieskoordynowany i płytki skurcz powoduje, że przedsionek nie opróżnia się z nagromadzonej krwi. Wówczas  w przedsionkach dochodzi do powstania skrzeplin, które mogą przedostać się do naczyń krwionośnych i tą drogą przemieszczać się po organizmie. Z dużym prawdopodobieństwem skrzeplina może dotrzeć do mózgu, co powoduje zahamowanie przepływu krwi do fragmentu organu. Wskutek niedokrwienia mamy do czynienia z martwicą części mózgu, tj. udarem niedokrwiennym. Migotanie przedsionków wymusza na sercu wytężoną pracę, co z kolei może doprowadzić do jego niewydolności. Kolejnym poważnym skutkiem tego rodzaju arytmii jest niedotlenienie mózgu, wskutek czego pacjent może mieć problemy z widzeniem, mową, czuciem, koordynacją ruchów, koncentracją i pamięcią.

Po czym rozpoznać migotanie przedsionków?

Migotanie serca występuje w czterostopniowej skali nasilenia. W pierwszym stopniu pacjent praktycznie nie jest w stanie zauważyć niepokojących zmian. Na drugim etapie objawy są wciąż łagodne, ale już odczuwalne. Trzeci stopień schorzenia powoduje duży dyskomfort i wymusza ograniczenie aktywności fizycznej. Migotanie przedsionków czwartego stopnia wyklucza normalne życie i wymaga podjęcia radykalnej metody leczenia. Oprócz uczucia „galopującego” rytmu i kołatania serca arytmii może towarzyszyć:

  • nasilone pocenie,
  • szybka męczliwość podczas wysiłku,
  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie.

Jak leczyć migotanie serca?

Nagły atak migotania przedsionków można zatrzymać za pomocą leków lub stymulacji prądem z użyciem kardiowertera-defibrylatora. Przy arytmii o charakterze przetrwałym stosuje się terapię farmakologiczną (leki antyarytmiczne, przeciwkrzepliwe) oraz leczenie inwazyjne. Jeśli migotanie serca nie ustępuje pomimo zastosowania leków, wówczas pacjent może zostać poddany zabiegowi ablacji przezskórnej, który powoduje trwałe zlikwidowanie ognisk arytmii. W zaawansowanych przypadkach wszczepia się stymulator serca, co prowadzi do zniszczenia węzła przedsionkowo-komorowego odpowiedzialnego za przewodzenie impulsów elektrycznych z przedsionków do komór serca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *