Press "Enter" to skip to content

Najważniejsze przyczyny zawału serca

Bezpośrednią przyczyną zawału serca jest zatrzymanie dopływu krwi do serca, które zwykle jest wynikiem innej choroby, np. wieńcowej. Gdy krew nie dociera do serca, „życiowa pompa” szybko ulega uszkodzeniu – pojawia się martwica komórek krwi uniemożliwiająca właściwą pracę.

Miażdżyca, palenie i stres

Dlaczego krew przestaje dopływać do mięśnia sercowego? Często jest to wynik miażdżycy – skupiska płytek krwi zaczynają blokować naczynia krwionośne, aż do ich „zatkania”. Bardzo niebezpieczna jest też duża ilość „złego” cholesterolu LDL, odkładającego się w formie blaszek miażdżycowych. Ponadto naczynia mogą się nagle zwężyć w wyniku silnego zdenerwowania. Podobnie jak w przypadku „zapchania” żył blaszkami miażdżycowymi, krew przestaje dopływać do serca, a efektem jest zawał.

Przyczyną zawału serca może być również wcześniej przebyty atak. Innymi słowy, osoby po zawale są bardziej narażone na kolejne problemy z sercem. Uszkodzone tkanki sprawiają, że serce nie pracuje już tak wydajnie jak wcześniej i prawdopodobieństwo kolejnych problemów z mięśniem sercowym jest wysokie.

Do przyczyn zawału serca dodać trzeba także niezdrowe nawyki, takiej jak palenie papierosów oraz przepracowywanie się. Dym nikotynowy zawiera ponad cztery tysiące substancji, które są groźne dla płuc i układu krążenia. W dodatku palenie wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju miażdżycy, bo ułatwia cholesterolowi odkładanie się w ścianach tętnic.

Równie groźna jak papierosy może być… praca. Przyczyny zawału serca często związane są z nadmiarem zawodowych obowiązków oraz wysokim stresem. Jeżeli nie wysypiasz się, żyjesz w permanentnym stresie, a do tego pijesz dużo kawy (i dla uspokojenia wypalasz kolejne papierosy), ryzyko zawału jest wysokie.

Pamiętaj o regularnych badaniach

Kto jeszcze powinien uważać na swoje serce? Z pewnością osoby, które miały w rodzinie przypadki zawałów serca. Podatność na atak jest dziedziczna. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje serce ma się dobrze, po 40 roku życia powinieneś regularnie wykonywać badania, takie jak:

  • EKG
  • wysokość ciśnienia tętniczego
  • poziom cholesterolu we krwi
  • poziom cukru we krwi

Stan swojego zdrowia warto sprawdzać w ten sposób co roku i nie rzadziej niż co trzy lata. Jeśli lekarz uzna, że istnieje ryzyko zawału, zleci dodatkowe badania markerów ryzyka zawałowego. Do czynników ryzyka należy doliczyć także starszy wiek oraz cukrzycę.

Jak zmniejszyć ryzyko zawału?

Skoro znasz już przyczyny zawału serca, możesz podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, by Twój układ krwionośny miał się dobrze. Kluczowe jest rzucenie palenia i zafundowanie sobie odpowiedniej dawki odpoczynku w przypadku osób przepracowanych. Jednocześnie zalecamy dodanie do planu dnia aktywności fizycznej w postaci biegania, spacerów lub ćwiczeń aerobowych. Ryzyko zawału można też istotnie zmniejszyć przechodząc na zdrową dietę. Stosując menu śródziemnomorskie lub wegetariańskie jesteś w stanie zredukować stężenie cholesterolu nawet o 15 procent.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *