Zaskakująco wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczny jest zawał serca. Według szacunków nawet połowy śmierci w wyniku zawału dałoby się uniknąć, gdyby chorzy zareagowali właściwie na objawy. Po szybkim rozpoczęciu leczenia, ryzyko zgonu jest znacznie mniejsze, a chory może odzyskać nawet pełną sprawność, jeżeli po zakończeniu pobytu w szpitalu prowadzona jest rehabilitacja po zawale. Jak ona przebiega?
Szukanie przyczyn
Zawał serca może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą choroby układu krążenia oraz złe nawyki chorego. Niejednokrotnie oba rodzaje przyczyn współwystępują. Lekarze prowadząc leczenie szpitalne starają się określić, co było powodem zawału u pacjenta, by następnie zalecić odpowiednie działania rehabilitacyjne. Po zawale często trzeba więc zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia związane np. z niezdrowym odżywianiem czy siedzącym trybem życia. W skrajnych przypadkach może się okazać, że chory będzie musiał zmienić pracy, najczęściej jednak zaleca się więcej ruchu i unikanie czynników ryzyka.
W przypadku, gdy główną przyczyną zawału serca były przebyte choroby, kluczową częścią rehabilitacji po zawale jest przyjmowanie leków, które pozwalają na ustabilizowanie pracy serca i układu krążenia.
Aktywność fizyczna po zawale
Przyczyny zawału u wielu pacjentów wskazują na pesymistyczny wniosek – chorzy częstą są sami sobie winni. Jedzą niezdrowo i ruszają się niewiele. Rehabilitacja po zawale najczęściej obejmuje zmianę nawyków niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta. Lekarz zaleca aktywność fizyczną, której intensywność jest określana na podstawie próby wysiłkowej:
- Pacjenci z wynikiem poniżej prawidłowego powinni ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut.
- Pacjenci z wynikiem prawidłowym powinni ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 60 minut.
Próba wysiłkowa jest wykonywana w okresie do czterech tygodni po zawale, jeżeli leczenie postępuje właściwie.
W obu przypadkach rehabilitacja po zawale powinna obejmować przede wszystkim ćwiczenia aerobowe. Jeszcze będąc w szpitalu warto zorientować się, czy dana placówka daje możliwość zapisania się na ćwiczenia dedykowane osobom po zawale.
Zdrowe odżywianie i rehabilitacja po zawale
Skuteczna rehabilitacja po zawale musi obejmować również zmianę niezdrowych nawyków żywieniowych. Dla wielu pacjentów właśnie ten element jest największym wyzwaniem. Osoby starające się zrzucić zbędne kilogramy często podkreślają, że regularne wykonywanie aktywności fizycznej nie jest tak trudne, jak trzymanie się ściśle określonej diety. Jednak w przypadku osób po zawale nie chodzi już o atrakcyjną linię, a walkę o kolejne lata życia. Dlatego chory powinien się zmobilizować do konsekwentnego unikania posiłków zawierających „zły” cholesterol (LDL) oraz zmniejszenie ogólnej podaży kalorycznej, zwłaszcza, gdy pacjent ma dużą nadwagę lub cierpi na otyłość. Po zawale należy też unikać nadmiaru alkoholu oraz palenia papierosów.
Be First to Comment