Press "Enter" to skip to content

Rozległy zawał serca. Przyczyny i objawy

Zawał serca to stan wywołany niedrożnością jednej z tętnic wieńcowych. Gdy naczynie to zostaje nagle „zatkane”, do serca przestaje docierać krew, a więc i tlen oraz substancje odżywcze. Sprawia to, że komórki serca zaczynają obumierać w bardzo szybkim tempie. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna, gdy występuje rozległy zawał serca. Pojęciem tym określa się stan obejmujący obumieranie większości ścian serca. Jest on często konsekwencją jednoczesnego zablokowania obu tętnic.

Rozległy zawał serca – objawy

W zdecydowanej większości przypadków, zawał serca można rozpoznać – sygnalizują go bolesne objawy, w tym przede wszystkim uczucie silnego bólu w klatce piersiowej, pojawiającego się nagle. Ból taki świadczy o zawale, gdy trwa powyżej 20 minut. Zwykle towarzyszy mu spłycony i krótki oddech oraz wysokie tętno.

Ratowanie osoby po zawale serca

Warto też pamiętać, że zawał serca może występować bezobjawowo, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Natomiast, gdy rozpoznasz u siebie lub bliskiej osoby objawy zawału serca, koniecznie dzwoń na numer alarmowy 112 lub pogotowie, czyli 999.

Powszechnie wiadomo, że zawał (a zwłaszcza rozległy zawał serca) może zakończyć się śmiercią. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż kluczowy jest czas. Chory powinien znaleźć się w szpitalu w ciągu maksymalnie jednej godziny, by lekarze mogli podjąć próbę udrożnienia tętnicy.

Aby akcja ratunkowa była jak najskuteczniejsza, już w karetce przeprowadza się wstępną diagnozę, pozwalającą stwierdzić z jak rozległym zawałem serca zmaga się pacjent. W szpitalu natomiast wykonuje się angioplastykę wieńcową, czyli tzw. balonikowanie. Do tętnic wprowadza się balonik, który następnie jest rozszerzany. Dodatkowo lekarze mogą założyć stenty. Czasem też zakłada się by-passy albo podaje leki fibrolityczne. To ostatnie rozwiązanie jest alternatywą dla balonikowania, gdy wykorzystanie angioplastyki nie jest możliwe.

Przyczyny rozległego zawału serca

Bezpośrednią przyczyną zawału serca jest najczęściej oderwanie blaszki miażdżycowej, która zaczyna blokować tętnicę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przy rozległym zawale serca zatkane zostają obie tętnice.

Poza miażdżycą, warto pamiętać o innych czynnikach mogących zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału. Są to:

  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • palenie papierosów
  • nadwaga
  • wysoki poziom cholesterolu lub trójgliceryców

Z większym ryzykiem zawału powinny się liczyć również osoby, u których zawały występowały już w rodzinie. Ponadto znacznie bardziej narażeni są mężczyźni. Do czynników ryzyka dodać należy także wiek – w przypadku mężczyzn zawały występują ze zwiększoną częstotliwością już po 32 roku życia, a w przypadku kobiet po 45 roku życia.

Wystąpienie zarówno „zwykłego”, jak i rozległego zawału serca może być zmniejszone poprzez wykonywanie regularnej aktywności fizycznej i niedopuszczanie do rozwoju dużej nadwagi lub otyłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *