Press "Enter" to skip to content

Życie po zawale. Jak o siebie dbać?

Zawał mięśnia sercowego jest chorobą, z której niestety nie można się po prostu wyleczyć i wrócić do normalnego funkcjonowania tak, jakby nic się nie stało. Niezbędna jest zmiana niezdrowych nawyków, by nie doprowadzić do kolejnego ataku. Dbanie o siebie pozwala pacjentowi cieszyć się życiem i dobrym zdrowiem przez wiele kolejnych lat.

Życie po zawale a stres

Badania nie są jednoznaczne w kwestii powiązania stresu z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Z pewnością jednak stres nie wpływa pozytywnie na zdrowie serca. Dlaczego życie po zawale nie powinno obfitować w stresujące sytuacje? Przede wszystkim dlatego, że nerwy prowadzą do wielu szkodliwych zachowań, takich jak spożywanie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów lub „zajadanie” problemów. W stresie częściej sięgamy też po fast-foody, gdyż np. nie chcemy tracić czasu na gotowanie.

Minusem stresowych sytuacji jest także pogorszenie jakości i zmniejszenie długości snu. Dorosły człowiek, wbrew obiegowej opinii, powinien spać 8 godzin dziennie, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Absolutne minimum to 7 godzin. Już u osób śpiących codziennie jedynie 6 godzin odnotowuje się zachowania typowe dla ludzi, którzy mają za sobą nieprzespaną nockę. Za mało snu to również gorszy metabolizm i większa skłonność do nerwowości… co zamyka krąg stresu, z którego trudno się wyrwać.

Aktywność fizyczna po zawale

Osoby otyłe i prowadzące siedzący tryb życia są bardziej podatne na wystąpienie zawału serca niż ci, którzy regularnie się ruszają. Dlatego życie po zawale powinno obejmować również aktywność fizyczną – oczywiście w zakresie dostosowanym do możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Dobrym wyborem są spacery lub spokojna jazda na rowerze. Intensywność ćwiczeń można stopniowo zwiększać, ale bez podejmowania nadmiernego wysiłku. Zbytnie forsowanie się może zaszkodzić pacjentom po zawale.

Zdrowe jedzenie – dieta pozawałowca

W życie po zawale trzeba wprowadzić także odpowiednie nawyki żywieniowe. Menu pozawałowca powinno być bogate w selen, magnez, cynk i potas oraz witaminy C i E, a także witaminy grupy B i beta-karoten.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim o unikaniu dużych ilości czerwonego mięsa i niezdrowych tłuszczy zwierzęcych. Oczywiście nie można też nadużywać alkoholu.

Zarówno dieta, jak i ruch są tak ważne, gdyż pomagają w pozbyciu się nadwagi będącej jednym z najważniejszych czynników ryzyka zawałów serca.

Podsumowanie

Wprowadzenie zdrowych nawyków jest kluczowe, by nie doszło do następnego ataku. Życie po zawale nie musi być pasmem wyrzeczeń – wystarczy nieco silnej woli, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Większość powtórnych zawałów to niestety efekt zaniedbań ze strony pacjenta. Warto przy tym pamiętać, że kolejne zawały są coraz groźniejsze i mogą prowadzić do zgonu. Wobec tego warto stosować się do zaleceń lekarza!

Poza wymienionymi zmianami w stylu życia, należy też regularnie badać ciśnienie i obserwować własne ciało oraz oczywiście przyjmować zapisane leki.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *