Press "Enter" to skip to content

Czy wysokie ciśnienie rozkurczowe jest niebezpieczne?

Zapewne zdarzyło Ci się usłyszeć, że ciśnienie rozkurczowe (czyli druga wartość podawana przy odczycie ciśnienia krwi) jest niejako „ważniejsze” od ciśnienia skurczowego. Ta popularna hipoteza nie znajduje potwierdzenia wśród specjalistów kardiologów. W ocenie kondycji układu krążenia oba wskaźniki mają równorzędne znaczenie i wynik badania należy rozpatrywać jako całość. Choć wzorcowe ciśnienie wynosi 120/80, pewne odchylenia (max do  139/89) nadal mieszczą się w granicy normy. Jednak zdarza się, że proporcje ulegają zaburzeniu i ciśnienie rozkurczowe dochodzi do 100 mm Hg, podczas gdy skurczowe nie przekracza 120 mm Hg. Czy to słuszny powód do niepokoju?

Możliwe przyczyny podwyższonego ciśnienia rozkurczowego

Wysokie ciśnienie może wynikać z czynników naturalnych, np. nietypowej budowy serca lub bardzo elastycznych tętnic charakterystycznych dla młodego organizmu. Z biegiem czasu naczynia tracą sprężystość, toteż ciśnienie rozkurczowe maleje, a skurczowe wzrasta, co prowadzi do wyrównania proporcji.

Jednak wyjaśnienie nadciśnienia bywa bardziej prozaiczne, gdyż często wtórną przyczyną problemu jest zaniedbanie. Dieta bogata w tłuszcze, skłonność do nikotyny, niechęć do aktywności fizycznej czy ciągły stres to najwięksi wrogowie układu krążenia.

Choć nieprawidłowe ciśnienie rozkurczowe można łatwo uzasadnić wiekiem lub nieprzykładanym trybem życia, istnieją również mniej typowe przyczyny tej dolegliwości. Zdarza się bowiem, że nadciśnienie towarzyszy wadom serca lub schorzeniu nerek, dlatego zaawansowana diagnostyka obejmuje m.in. ECHO serca i badanie dopplerowskie tętnic nerkowych.

Jeśli wysokie ciśnienie „dolne” to pojedynczy przypadek i kolejne badania ciśnienia wykazują prawidłowe wyniki, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Błędy pomiarowe nie należą do rzadkości, zwłaszcza jeśli niedoświadczone osoby korzystają z tradycyjnego ciśnieniomierza zegarowego albo mało precyzyjnego aparatu nadgarstkowego.

Kiedy warto zbadać ciśnienie?

Zbyt wysokie ciśnienie rozkurczowe zazwyczaj odkrywa się podczas przypadkowego pomiaru, np. przy okazji badań okresowych do pracy. O ile pojedynczy przypadek z reguły nie pobudza do refleksji, o tyle regularne odchylenia od normy skłaniają już do konsultacji kardiologicznej. Jednak wiele osób nie posiada w domu aparatu do pomiaru ciśnienia, nie mówiąc już o umiejętności jego prawidłowego użycia.

Niemniej nawet jeśli nie znajdujesz się w grupie ryzyka osób zagrożonych chorobami układu krążenia, możesz zaobserwować u siebie typowe objawy nadciśnienia. Należą do nich m.in.: zawroty głowy, bóle głowy (w okolicy czoła i nad karkiem), migreny, krwawienia z nosa, zasłabnięcia i bóle w klatce piersiowej.

Jeśli nie odczuwasz dolegliwości ze strony układu krążenia, mierz ciśnienie minimum raz w roku, a w razie nieprawidłowości powtarzaj pomiar przez kilka dni i zgłoś się do lekarza. Szczególnie niebezpieczne są nagłe i wysokie skoki ciśnienia, które mogą zwiastować  stan zagrażający życiu, w tym ostrą niewydolność krążenia, zawał serca oraz rozwarstwienie aorty.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *