Dusznica bolesna, której inna nazwa to dławica piersiowa, jest często mylona z zawałem serca. Dzieje się tak dlatego, że obie choroby mają podobne objawy, takie jak ból zamostkowy czy duszności. Dławica piersiowa powstaje w wyniku niewydolności naczyń wieńcowych. Oznacza to, że dopływ krwi do serca jest zaburzony.
Możliwe są dwie postaci dusznicy bolesnej:
- dławica piersiowa stabilna
- dławica piersiowa niestabilna
Pierwsza z nich powstaje, gdy pacjent cierpi z powodu przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych. Dusznica niestabilna natomiast jest konsekwencją ostrego zespołu wieńcowego.
Przyczyny dławicy piersiowej
W jaki sposób dochodzi do powstania dławicy piersiowej? Pierwszym etapem jest z reguły miażdżyca, która prowadzi do niewydolności naczyń wieńcowych, co z kolei skutkuje powstaniem dławicy. Niemniej, niewydolność naczyń wieńcowych może być też spowodowana zapaleniem lub urazem tętnicy wieńcowej, zakrzepicą tętniczą, skurczem lub zatorem. Zdarza się, że do niewydolności naczyń wieńcowych dochodzi również w wyniku rozwarstwienia aorty.
Co za tym idzie, dławica piersiowa jest bardziej prawdopodobna, jeżeli pacjent ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Rozwojowi dławicy sprzyja także cukrzyca oraz otyłość lub czynniki ściśle związane ze stylem życia: długotrwały stres, niezdrowa dieta, niewielka aktywność fizyczna, przepracowanie czy spożywanie alkoholu i kofeiny w zbyt dużych ilościach. Ryzyko powstania ataku dławicy zwiększa także palenie papierosów.
Dławica piersiowa – objawy i leczenie
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, objawy dławicy piersiowej są podobne do zawału. Chory odczuwa silny ból za mostkiem (gniecenie, ścisk, dławienie), który może promieniować do lewego ramienia, łopatki lub okolicy żuchwy. Dodatkowo chory może zmagać się z brakiem tchu, dusznościami i niepokojem. Często pojawia się także kołatanie serca. Ból przy dusznicy nie ustępuje po zmianie ułożenia ciała. Jest też stały w całym cyklu oddechowym – nie zmienia natężenie przy wdechu lub wydechu. Utrzymuje się do kilkunastu minut.
Pierwszym etapem leczenia po rozpoznaniu dusznicy jest podanie pacjentowi leków uspokajających oraz rozszerzających naczynie wieńcowe. Jeżeli środki te okażą się niewystarczające, chory jest zabierany do szpitala, gdzie wykonuje się badania EKG, echo serca oraz próbę wysiłkową.
Leczenie dławicy piersiowej polega na zażywaniu przez pacjenta leków cytoprotekcyjnych, inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leków przeciwpłytkowych i statyny. Dodatkowo podaje się leki o działaniu objawowym, takie jak blokery kanału wapniowego. W trudnym przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne – angioplastykę lub wszczepianie bajpasów.
Aby zapobiegać rozwojowi chorób wieńcowych i nie dopuścić do ataku dławicy piersiowej, należy przede wszystkim zmienić styl życia oraz dietę. Niezbędna jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu, dodanie do jadłospisu nienasyconych kwasów tłuszczowych, rezygnacja z papierosów i zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu.
Be First to Comment