Press "Enter" to skip to content

Niedokrwienie serca – przyczyny, objawy i profilaktyka

Dławiący ból w klatce piersiowej to niepokojący objaw, który bezwzględnie wymaga konsultacji medycznej. Właśnie w ten sposób manifestuje się niedokrwienie serca, czyli choroba zwana potocznie wieńcówką. W tym wpisie wskażemy Ci przyczynę tego schorzenia, co pozwoli Ci ocenić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka. Podpowiemy Ci również działania profilaktyczne, które możesz podjąć w celu ochrony swojego serca.

Charakterystyczny ból przy chorobie niedokrwiennej serca

Ból w klatce piersiowej może pojawić się wskutek rozmaitych przyczyn, np. z powodu przeziębienia, zgagi czy wad kręgosłupa. Natomiast ból przy  niedokrwieniu serca jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób go pomylić z inną dolegliwością. Kardiolodzy określają go jako „dławicowy”, gdyż chory odczuwa ucisk i dławienie w okolicach serca. Ból może wręcz „rozdzierać” klatkę piersiową, ponadto może pojawić się silne pieczenie.

Kolejną symptomatyczną cechą niedokrwienia serca jest promieniowanie bólu – od mostka w stronę twarzy, rąk i nadbrzusza. Czynnikami wywołującymi te nieprzyjemne dolegliwości są stres i wysiłek fizyczny, jednak ból może pojawić się również po obfitym posiłku i pod wpływem chłodu.

Skąd bierze się niedokrwienie serca?

Choroba niedokrwienna serca polega na zaburzonym przepływie krwi do mięśnia sercowego. W telegraficznym skrócie chodzi o to, że serce otrzymuje mniej krwi niż potrzebuje do pracy, wskutek czego jest niedotlenione i niedożywione. Można zatem zapytać, dlaczego naczynia wieńcowe nie dostarczają tyle krwi, ile powinny?

Otóż w zdecydowanej większości przypadków (98%) niedokrwienie serca jest skutkiem miażdżycy tętnic. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do stopniowego zatykania tętnic przez blaszki miażdżycowe, czyli twory składające się z cząsteczek cholesterolu, komórek zapalnych i białka fibrylarnego (włóknika). Jeśli rozwój miażdżycy nie zostanie zahamowany, blaszki będą się powiększać, coraz bardziej zamykając światło tętnic. Zwężone naczynia utrudniają swobodny przepływ krwi, co w konsekwencji powoduje niedokrwienie serca. W sporadycznych przypadkach za zwężenie tętnic odpowiadają m.in.: wady w budowie naczyń, stany zapalane tętnic, kiła, RZS, toczeń, anemia, wady serca.

Na czym polega profilaktyka wieńcówki?

Zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca jest równoznaczne z profilaktyką miażdżycy. Żeby wyeliminować główne czynniki ryzyka, musisz wdrożyć plan naprawczy swojego życia. Na początek zadbaj o dietę – unikaj smalcu, masła, tłustych mięs (karkówka, żeberka, boczek), słodyczy, wyrobów z białej mąki. W Twoim menu powinny pojawić się owoce i warzywa, ryby, oleje roślinne.

Niedokrwienie serca często jest powiązane z otyłością, dlatego doprowadź swoją wagę do prawidłowego poziomu i wprowadź nawyk aktywności fizycznej. Musisz również zrezygnować z używek – rzuć palenie i nie nadużywaj alkoholu. Ogranicz stres i naucz się go rozładowywać, np. poprzez jogę, długie spacery z psem czy… oglądanie komedii z bliskimi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *