Press "Enter" to skip to content

Objawy stanu przedzawałowego

Trudnych, a często i tragicznych konsekwencji zawału serca w wielu przypadkach można uniknąć, jeżeli pacjentowi szybko zostanie udzielona pomoc lekarska. Medyk sprawnie pomoże choremu, gdy ten zgłosi się obserwując u siebie objawy stanu przedzawałowego. Czy objawy te są łatwe do wykrycia? Z jednej strony są one powtarzalne i występują u wielu pacjentów, ale z drugiej, stan przedzawałowy można czasem pomylić z innymi dolegliwościami – zwłaszcza u kobiet.

Najczęstsze objawy przed zawałem to:

  • silny ucisk w klatce piersiowej
  • złe samopoczucie i zmęczenie
  • nudności i zawroty głowy
  • intensywne pocenie się
  • poczucie lęku
  • trudności z oddychaniem

Wszystkie te nieprzyjemne doznania są efektem niewłaściwej pracy serca, które otrzymuje za mało krwi. W konsekwencji mięsień sercowy mocno zwalnia, a chory odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Niektórzy porównują tego rodzaju objawy stanu przedzawałowego do ucisku, jaki czuje się w klatce podczas podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.

Ból może być intensywniej odczuwalny podczas ćwiczeń, jednak w przypadku objawów stanu przedzawałowego powinien on ustąpić, gdy zaczniesz odpoczywać. Jeśli ból nie zmniejsza się w trakcie wypoczynku i utrzymuje się przez ponad pięć minut, prawdopodobne jest, że doszło do zawału serca i pomoc medyczna powinna być udzielona natychmiast.

Jak rozpoznać zawał serca?

Jeżeli zawał ma typowy przebieg, jest on łatwy do rozpoznania. Ból pojawia się w klatce piersiowej i promieniuje do lewego ramienia oraz pleców. Taki scenariusz ma zazwyczaj miejsce u mężczyzn. U kobiet zidentyfikowanie zawału może być utrudnione. Panie częściej odczuwają silny, przeszywający ból, trudności z oddychaniem, bóle brzucha oraz nudności.

Gdy rozpoznasz u siebie objawy stanu przedzawałowego, najlepiej szybko udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci natychmiastowe leczenie – jeżeli potwierdzi się, że faktycznie istnieje ryzyko zawału. Na objawy te szczególnie wyczulone powinny być osoby mające już wcześniej problemy z sercem (w tym zawały) oraz pacjenci po pięćdziesiątym roku życia.

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie i profilaktyka w przypadku stanu przedzawałowego polegają przede wszystkim na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych i większej dawki ruchu. Jeśli chcesz uniknąć ataku serca, a także stanu przedzawałowego zadbaj o to, by mieć prawidłową wagę (niebezpieczna jest otyłość i duża nadwaga). Do codziennego menu należy dodać:

  • owoce
  • warzywa
  • ryby
  • produkty wieloziarniste

Unikać należy natomiast pożywienia zawierającego dużo tłuszczy trans oraz produktów wysokoprzetworzonych. Zarówno pacjentom po zawale, jak i tym zauważającym u siebie objawy stanu przedzawałowego zaleca się także unikanie mięsa czerwonego i dużych ilości soli. Zamiast wieprzowiny zdecydowanie lepiej sięgnąć po ryby i mięso drobiowe. Natomiast sól możesz zastąpić innymi, zdrowszymi przyprawami. Do tego zaleca się regularne spacery lub spokojną jazdę na rowerze. W przypadku wystąpienia stanu przedzawałowego stosuje się także leki rozszerzające naczynia krwionośne.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *