Trudnych, a często i tragicznych konsekwencji zawału serca w wielu przypadkach można uniknąć, jeżeli pacjentowi szybko zostanie udzielona pomoc lekarska. Medyk sprawnie pomoże choremu, gdy ten zgłosi się obserwując u siebie objawy stanu przedzawałowego. Czy objawy te są łatwe do wykrycia? Z jednej strony są one powtarzalne i występują u wielu pacjentów, ale z drugiej, stan przedzawałowy można czasem pomylić z innymi dolegliwościami – zwłaszcza u kobiet.
Najczęstsze objawy przed zawałem to:
- silny ucisk w klatce piersiowej
- złe samopoczucie i zmęczenie
- nudności i zawroty głowy
- intensywne pocenie się
- poczucie lęku
- trudności z oddychaniem
Wszystkie te nieprzyjemne doznania są efektem niewłaściwej pracy serca, które otrzymuje za mało krwi. W konsekwencji mięsień sercowy mocno zwalnia, a chory odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Niektórzy porównują tego rodzaju objawy stanu przedzawałowego do ucisku, jaki czuje się w klatce podczas podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.
Ból może być intensywniej odczuwalny podczas ćwiczeń, jednak w przypadku objawów stanu przedzawałowego powinien on ustąpić, gdy zaczniesz odpoczywać. Jeśli ból nie zmniejsza się w trakcie wypoczynku i utrzymuje się przez ponad pięć minut, prawdopodobne jest, że doszło do zawału serca i pomoc medyczna powinna być udzielona natychmiast.
Jak rozpoznać zawał serca?
Jeżeli zawał ma typowy przebieg, jest on łatwy do rozpoznania. Ból pojawia się w klatce piersiowej i promieniuje do lewego ramienia oraz pleców. Taki scenariusz ma zazwyczaj miejsce u mężczyzn. U kobiet zidentyfikowanie zawału może być utrudnione. Panie częściej odczuwają silny, przeszywający ból, trudności z oddychaniem, bóle brzucha oraz nudności.
Gdy rozpoznasz u siebie objawy stanu przedzawałowego, najlepiej szybko udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci natychmiastowe leczenie – jeżeli potwierdzi się, że faktycznie istnieje ryzyko zawału. Na objawy te szczególnie wyczulone powinny być osoby mające już wcześniej problemy z sercem (w tym zawały) oraz pacjenci po pięćdziesiątym roku życia.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie i profilaktyka w przypadku stanu przedzawałowego polegają przede wszystkim na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych i większej dawki ruchu. Jeśli chcesz uniknąć ataku serca, a także stanu przedzawałowego zadbaj o to, by mieć prawidłową wagę (niebezpieczna jest otyłość i duża nadwaga). Do codziennego menu należy dodać:
- owoce
- warzywa
- ryby
- produkty wieloziarniste
Unikać należy natomiast pożywienia zawierającego dużo tłuszczy trans oraz produktów wysokoprzetworzonych. Zarówno pacjentom po zawale, jak i tym zauważającym u siebie objawy stanu przedzawałowego zaleca się także unikanie mięsa czerwonego i dużych ilości soli. Zamiast wieprzowiny zdecydowanie lepiej sięgnąć po ryby i mięso drobiowe. Natomiast sól możesz zastąpić innymi, zdrowszymi przyprawami. Do tego zaleca się regularne spacery lub spokojną jazdę na rowerze. W przypadku wystąpienia stanu przedzawałowego stosuje się także leki rozszerzające naczynia krwionośne.
Be First to Comment