Press "Enter" to skip to content

Zawał serca u kobiet – objawy i pierwsza pomoc

Pora raz na zawsze zdementować pogląd, jakoby zawał serca dotyczył głównie mężczyzn w średnim wieku, palących papierosy i prowadzących niezdrowy tryb życia. Kobiety również chorują, tyle że dopiero po 65-70. roku życia – do tego czasu ich serce znajduje się pod ochronnym płaszczem działania estrogenu. Częściej niż mężczyźni ulegają nałogowi nikotynizmu i również żyją w dużym stresie, w dodatku ich organizm częściej obciąża cukrzyca i depresja. Nic dziwnego zatem, że zawał serca u kobiet wykazuje gorsze rokowania niż u mężczyzn.

Jak rozpoznać pierwsze objawy zawału serca u kobiet?

Silny ból za mostkiem trwający dłużej niż 30 minut, duszności, zimne poty, narastający niepokój, drętwienie ręki – charakterystyczne objawy zawału zna większość dorosłych.  Tymczasem u kobiet zagrożenie może przybrać nietypową formę, imitując inne dolegliwości. Owszem, pojawia się ból w klatce piersiowej, ale jest słabszy niż u mężczyzn, w dodatku może umiejscowić się także pod żebrami lub łopatkami.

Zawał serca u kobiet może rozpoczynać się również silnym grypopodobnym bólem mięśni, zwłaszcza w kończynach górnych. Mylącym objawem jest również uczucie pieczenia za mostkiem, które nie przechodzi po przyjęciu leków na zgagę. Łatwe do zlekceważenia są również nudności i wymioty, które kobieta może pomylić z zatruciem pokarmowym. Z kolei obezwładniające zmęczenie można zrzucić na karb nadmiaru obowiązków i stresu. Niemniej, zawał serca u kobiet może manifestować się również typowymi objawami jak: duszności, przyspieszony lub płytki oddech, zawroty głowy i kołatanie serca.

Jak postępować przy zawale?

Kobiecy zawał serca jest mało charakterystyczny, co obniża szanse na szybką reakcję otoczenia i podjęcie akcji ratunkowej. Dlatego jeśli ww. objawy pojawią się „znikąd”, nie lekceważ ich i jak najszybciej zadzwoń po pogotowie (112, 999).

Jeśli sama jesteś świadkiem czyjegoś złego samopoczucia wskazującego na zawał, wezwij pomoc, a następnie pomóż tej osobie przyjąć pozycję siedzącą lub półleżącą. Następnie rozluźnij ubranie chorego, np. rozepnij koszulę, poluzuj krawat, zdejmij biustonosz. Możesz okryć poszkodowanego kocem, aby zapobiec utracie ciepła. Jeśli stracił przytomność, musisz niezwłocznie podjąć czynności resuscytacyjne w celu przywrócenia oddechu i krążenia. Wykonuj 30 uciśnięć na środku klatki piersiowej (100-120 na minutę) na przemian z 2 wdechami. Cykl RKO musisz kontynuować aż do przyjazdu karetki.

Zawał u kobiet – większe ryzyko zgonu?

Późny wiek, choroby towarzyszące i trudności w rozpoznaniu pierwszych oznak – między innymi z tych powodów kobiety są bardziej narażone na śmierć w wyniku zawału niż mężczyźni.

Niestety, zawał serca u kobiet często nie daje wyraźnych objawów, a jedynie niejednoznaczne zwiastuny, np. powtarzającą się „zgagę”, silne zmęczenie czy problemy z oddychaniem. Pacjentki nie zgłaszają tych dolegliwości, ponieważ albo same je lekceważą, albo obawiają się posądzenia o „kobiece przewrażliwienie”. Jednak lepiej zyskać łatkę hipochondryczki niż pozbawić się szans na przeżycie…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *